Egzamin na Warszawską Kartę Pieszego. Ma tylko sześć pytań
Kto jest ważniejszy w mieście: pieszy czy samochód? Odpowiedź na to pytanie nigdy nie była oczywista. Nowa inicjatywa w Warszawie ma na celu nagłośnienie problemów pieszych.
Warszawska Karta Pieszego miałaby być odpowiednikiem prawa jazdy. "Od 1 października 2017 r. każdy pieszy użytkownik warszawskich dróg i mostów zobowiązany będzie do zdania egzaminu teoretycznego (test online) oraz praktycznego - uwzględniającego m.in. przechodzenie przez przejścia dla pieszych, przeciskanie między gęsto zaparkowanymi samochodami" - czytamy na witrynie łudząco przypominającej stronę Urzędu Miasta Warszawy. Chociaż jest to inicjatywa prześmiewcza, zwraca uwagę na realne problemy, z którymi borykają się piesi.
Wspomniany egzamin składa się z 6 pytań. Porusza m.in. kwestię wymuszenia pierwszeństwa przez kierowców, gdy przejeżdżają na "zielonej strzałce". Jak pokazaliśmy, wielu z nich nie zatrzymuje się przed sygnalizatorem, mimo że są do tego obowiązani. Zapis ten nie bierze się znikąd - chodzi właśnie o bezpieczne przepuszczenie pieszych.
Inicjatywa Warszawskiej Karty Pieszego została podjęta przez organizację odpowiedzialną za Pieszą Masę Krytyczną, która przejdzie ulicami stolicy już 30 września 2017 r. Według jej organizatorów, piesi nie są traktowani uczciwie w Warszawie. Zwracają uwagę, że chociaż wielu z nas jest kierowcami, każdy jest też pieszym.
Egzamin na Warszawską Kartę Pieszego jest dostępny pod tym linkiem.