Trwa ładowanie...

Dziś ogólnopolska akcja policji. Na celowniku piesi i rowerzyści

Policja w całym kraju prowadzi dziś działania, które koncentrują się na niechronionych uczestnikach ruchu. Funkcjonariusze będą sprawdzać zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych w okolicach przejść i ścieżek rowerowych.

Dziś ogólnopolska akcja policji. Na celowniku piesi i rowerzyściŹródło: Policja
d2xkysv
d2xkysv

Czwartek 12 lipca policja postanowiła poświęcić niechronionym uczestnikom ruchu, czyli pieszym i rowerzystom. Działania funkcjonariuszy mają poprawić ich bezpieczeństwo na drogach. Policjanci będą przyglądać się zachowaniom uczestników ruchu w okolicach przejść dla pieszych. Dotyczy to w szczególności przejść na ruchliwych ulicach; również tam, gdzie "zebra" przebiega przez dwa pasy ruchu.

Ja pokazuje eksperyment krakowskiej policji, w takich miejscach kierowcy często nie zdają sobie sprawy z tego, że mijanie innego pojazdu lewym pasem przed przejściem dla pieszych jest wyprzedzaniem. W efekcie narażają pieszych na potrącenie, a sami mogą otrzymać dotkliwe mandaty. Częstym zaniedbaniem jest również niezatrzymywanie się przed strzałką warunkowego skrętu w prawo.

Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale nie przed wejściem na nie. Kierowca musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który nie znajduje się na przejściu, jeśli skręca w prostopadłą ulicę na skrzyżowaniu. W przypadku ulic, na których wydzielono wysepkę, pieszy po wejściu na przejście ma pierwszeństwo tylko na części jezdni do wysepki.

Dzisiejsza akcja policji będzie koncentrowała się również na rowerzystach. Najczęściej popełniany przez kierowców błąd w relacji z jednośladem polega na nieustąpieniu pierwszeństwa podczas skręcania rowerzyście, który jedzie na wprost ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż drogi, którą opuszcza zmotoryzowany. Innym częstym, choć trudnym do wykrycia przez policję i ukarania przewinieniem, jest wyprzedzanie rowerzystów ze zbyt małym odstępem. Zgodnie z prawem powinien on wynosić przynajmniej metr.

d2xkysv

Oczywiście na celowniku policjantów będą nie tylko nieprawidłowe zachowania kierowców, ale i pieszych oraz przewinienia rowerzystów. Tym pierwszym zdarza się przechodzić przez jezdnię przy czerwonym świetle czy wbiegać na przejście. Rowerzyści nagminnie przejeżdżają przez przejścia dla pieszych - za co część winy spada na fatalną infrastrukturę - czy nadużywają jazdy po chodniku. Bywa również, że rowery nie są odpowiednio wyposażone. Zgodnie z prawem powinny mieć światła z przodu i z tyłu (odblaskowe), co najmniej jeden skuteczny hamulec i dzwonek.

Działania policji potrwają do późnej nocy. Mamy nadzieję, że tym razem nie będzie jak w ubiegłorocznych edycjach tej akcji, kiedy najwięcej mandatów otrzymali niechronieni uczestnicy ruchu, czyli ci, dla których funkcjonariusze podjęli inicjatywę. W końcu nierozsądny pieszy skazuje siebie na obrażenia i może najwyżej uszkodzić samochód. Nieznający przepisów czy brawurowo jeżdżący kierowca może z łatwością zabić pieszego.

d2xkysv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xkysv
Więcej tematów