ycipk-28gouy

Dziś ogólnopolska akcja policji. Na celowniku piesi i rowerzyści

Policja w całym kraju prowadzi dziś działania, które koncentrują się na niechronionych uczestnikach ruchu. Funkcjonariusze będą sprawdzać zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych w okolicach przejść i ścieżek rowerowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pieszy lub rowerzysta nie ma żadnych szans w zderzeniu z rozpędzoną, ważącą ponad tonę maszyną
Pieszy lub rowerzysta nie ma żadnych szans w zderzeniu z rozpędzoną, ważącą ponad tonę maszyną (Policja)
ycipk-28gouy

Czwartek 12 lipca policja postanowiła poświęcić niechronionym uczestnikom ruchu, czyli pieszym i rowerzystom. Działania funkcjonariuszy mają poprawić ich bezpieczeństwo na drogach. Policjanci będą przyglądać się zachowaniom uczestników ruchu w okolicach przejść dla pieszych. Dotyczy to w szczególności przejść na ruchliwych ulicach; również tam, gdzie "zebra" przebiega przez dwa pasy ruchu.

Ja pokazuje eksperyment krakowskiej policji, w takich miejscach kierowcy często nie zdają sobie sprawy z tego, że mijanie innego pojazdu lewym pasem przed przejściem dla pieszych jest wyprzedzaniem. W efekcie narażają pieszych na potrącenie, a sami mogą otrzymać dotkliwe mandaty. Częstym zaniedbaniem jest również niezatrzymywanie się przed strzałką warunkowego skrętu w prawo.

Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale nie przed wejściem na nie. Kierowca musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który nie znajduje się na przejściu, jeśli skręca w prostopadłą ulicę na skrzyżowaniu. W przypadku ulic, na których wydzielono wysepkę, pieszy po wejściu na przejście ma pierwszeństwo tylko na części jezdni do wysepki.

ycipk-28gouy

Dzisiejsza akcja policji będzie koncentrowała się również na rowerzystach. Najczęściej popełniany przez kierowców błąd w relacji z jednośladem polega na nieustąpieniu pierwszeństwa podczas skręcania rowerzyście, który jedzie na wprost ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż drogi, którą opuszcza zmotoryzowany. Innym częstym, choć trudnym do wykrycia przez policję i ukarania przewinieniem, jest wyprzedzanie rowerzystów ze zbyt małym odstępem. Zgodnie z prawem powinien on wynosić przynajmniej metr.

Oczywiście na celowniku policjantów będą nie tylko nieprawidłowe zachowania kierowców, ale i pieszych oraz przewinienia rowerzystów. Tym pierwszym zdarza się przechodzić przez jezdnię przy czerwonym świetle czy wbiegać na przejście. Rowerzyści nagminnie przejeżdżają przez przejścia dla pieszych - za co część winy spada na fatalną infrastrukturę - czy nadużywają jazdy po chodniku. Bywa również, że rowery nie są odpowiednio wyposażone. Zgodnie z prawem powinny mieć światła z przodu i z tyłu (odblaskowe), co najmniej jeden skuteczny hamulec i dzwonek.

Działania policji potrwają do późnej nocy. Mamy nadzieję, że tym razem nie będzie jak w ubiegłorocznych edycjach tej akcji, kiedy najwięcej mandatów otrzymali niechronieni uczestnicy ruchu, czyli ci, dla których funkcjonariusze podjęli inicjatywę. W końcu nierozsądny pieszy skazuje siebie na obrażenia i może najwyżej uszkodzić samochód. Nieznający przepisów czy brawurowo jeżdżący kierowca może z łatwością zabić pieszego.

Polub WP Moto
ycipk-28gouy
ycipk-28gouy
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-28gouy