Trwa ładowanie...
d40afpy
porady
30-01-2013 09:26

DZIAŁ Va Działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego

d40afpy
d40afpy

DZIAŁ Va

Działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego

Art. 140b.

    1. Tworzy się Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zwaną dalej „Krajową Radą”.
      1. Krajowa Rada działa przy ministrze właściwym do spraw transportu jako międzyresortowy organ pomocniczy Rady Ministrów w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Art. 140c.

    1. Krajowa Rada określa kierunki i koordynuje działania administracji rządowej w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego.
      1. Do zadań Krajowej Rady w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego należy w szczególności: o 1) proponowanie kierunków polityki państwa; o 2) opracowywanie programów poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w oparciu o propozycje przedstawiane przez właściwych ministrów i ocena ich realizacji; o 3) inicjowanie badań naukowych; o 4) inicjowanie i opiniowanie projektów aktów prawnych oraz umów międzynarodowych; o 5) inicjowanie kształcenia kadr administracji publicznej; o 6) inicjowanie współpracy zagranicznej; o 7) współpraca z właściwymi organizacjami społecznymi i instytucjami pozarządowymi; o 8) inicjowanie działalności edukacyjno-informacyjnej; o 9) analizowanie i ocena podejmowanych działań; o 10) ustalanie, co najmniej raz na trzy lata, średniego kosztu społeczno-ekonomicznego wypadku drogowego, w którym jest zabity, oraz średniego kosztu społeczno-ekonomicznego wypadku drogowego, w którym osoba doznała obrażeń ciała w rozumieniu art. 156 § 1 albo art. 157 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.387)) , powstałego w transeuropejskiej sieci drogowej.
      1. Przy ustalaniu średniego kosztu społeczno-ekonomicznego wypadków drogowych, o których mowa w ust. 2 pkt 10, uwzględnia się: o 1) utratę produktywności zabitych i rannych w wypadkach drogowych; o 2) koszty leczenia i rehabilitacji poszkodowanych w wypadkach drogowych; o 3) koszty administracyjne wypadków drogowych; o 4) straty materialne powstałe w wyniku wypadków drogowych.
d40afpy

Art. 140d.

  • W skład Krajowej Rady wchodzą: o 1) Przewodniczący – minister właściwy do spraw transportu; o 2) zastępcy Przewodniczącego: + a) sekretarz lub podsekretarz stanu w ministerstwie właściwym do spraw wewnętrznych, + b) sekretarz lub podsekretarz stanu w ministerstwie właściwym do spraw transportu; o 3) sekretarz Krajowej Rady wskazany przez ministra właściwego do spraw transportu; o 4) członkowie Krajowej Rady wskazani przez: Prezesa Rady Ministrów spośród wojewodów, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Sprawiedliwości oraz ministrów właściwych do spraw: administracji publicznej, budżetu, finansów publicznych, gospodarki, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej390), oświaty i wychowania, środowiska, transportu, wewnętrznych, pracy oraz Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego Straży Pożarnej, Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad; o 4) członkowie Krajowej Rady wskazani przez: Prezesa Rady Ministrów spośród wojewodów, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Sprawiedliwości oraz ministrów właściwych do spraw: administracji publicznej, budżetu, finansów publicznych, gospodarki, budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, oświaty i wychowania, środowiska, transportu, wewnętrznych, pracy oraz Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego Straży Pożarnej, Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Art. 140e.

    1. Przewodniczący Krajowej Rady kieruje jej pracami i reprezentuje ją na zewnątrz.
      1. Przewodniczący Krajowej Rady otrzymuje od ministrów i innych organów, których przedstawiciele są członkami Krajowej Rady: o 1) sprawozdania i informacje dotyczące realizacji zadań określonych w programach bezpieczeństwa ruchu drogowego; o 2)3 informacje dotyczące stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności informacje umożliwiające ustalanie średniego kosztu społeczno-ekonomicznego wypadków, o których mowa w art. 140c ust. 2 pkt 10.
      1. Przewodniczący Krajowej Rady składa Radzie Ministrów corocznie, do końca marca, sprawozdanie dotyczące stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działań realizowanych w tym zakresie.
      1. Prezes Rady Ministrów składa Sejmowi, Senatowi i Prezydentowi corocznie, do końca kwietnia, sprawozdanie dotyczące stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działań realizowanych w tym zakresie.
d40afpy

Art. 140f.

    1. Krajowa Rada wykonuje swoje zadania przy pomocy Sekretariatu Krajowej Rady.
      1. Sekretariat Krajowej Rady działa jako wewnętrzna jednostka organizacyjna ministra właściwego do spraw transportu.
      1. Szczegółową organizację i tryb prac Krajowej Rady określa regulamin przyjęty w drodze uchwały na pierwszym posiedzeniu Krajowej Rady.

Art. 140g.

    1. Tworzy się Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zwaną dalej „Wojewódzką Radą”.
      1. Wojewódzka Rada działa przy marszałku województwa jako wojewódzki zespół koordynacyjny w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego.
d40afpy

Art. 140h.

    1. Wojewódzka Rada koordynuje i określa kierunki działań administracji publicznej w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego.
      1. Do zadań Wojewódzkiej Rady w zakresie, o którym mowa w ust. 1, należy w szczególności: o 1) opracowywanie regionalnych programów poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego; o 2) opiniowanie projektów aktów prawa miejscowego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego; o 3) zatwierdzanie planu wydatków wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w części przeznaczonej na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego; o 4) inicjowanie kształcenia kadr administracji publicznej i szkolenie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego; o 5) inicjowanie współpracy międzywojewódzkiej; o 6) współpraca z właściwymi organizacjami społecznymi i instytucjami pozarządowymi; o 7) inicjowanie działalności edukacyjno-informacyjnej; o 8) analizowanie i ocena podejmowanych działań.
      1. Szczegółową organizację i tryb pracy Wojewódzkiej Rady określa regulamin przyjęty przez radę w drodze uchwały.

Art. 140i.

  • W skład Wojewódzkiej Rady wchodzą: o 1) przewodniczący – marszałek województwa; o 2) zastępcy przewodniczącego: + a) wojewoda, + b) wojewódzki komendant Policji; o 3) sekretarz – wskazany przez marszałka województwa; o 4) członkowie Wojewódzkiej Rady wskazani przez wojewodę, zarząd województwa, zarządy powiatów, wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), komendanta wojewódzkiego Policji, Komendanta Państwowej Straży Pożarnej, dyrektora właściwego oddziału terenowego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarząd dróg wojewódzkich, zarządy dróg powiatowych, wojewódzkiego kuratora oświaty; o 4) członkowie Wojewódzkiej Rady: + a) wojewódzki inspektor transportu drogowego, + b) dyrektor właściwego terenowo oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, + c) przedstawiciel wojewody, + d) przedstawiciel wojewódzkiego sztabu wojskowego, + e) przedstawiciel kuratora oświaty, + f) przedstawiciel zarządu województwa, + g) przedstawiciel zarządów powiatu, + h) przedstawiciel wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast, + i) przedstawiciel komendanta wojewódzkiego Policji, + j) przedstawiciel komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, + k) przedstawiciel zarządu dróg wojewódzkich, + l) przedstawiciel wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, + m) przedstawiciel zarządów dróg powiatowych, + n) osoby wskazane przez marszałka województwa w szczególności reprezentujące działające na terenie województwa organizacje pozarządowe, których celem statutowym jest problematyka bezpieczeństwa ruchu drogowego, przy czym marszałek województwa może wskazać nie więcej niż 12 osób.
d40afpy

Art. 140j.

    1. Przewodniczący Wojewódzkiej Rady kieruje jej pracami i reprezentuje ją na zewnątrz.
      1. Przewodniczący Wojewódzkiej Rady otrzymuje od organów, których przedstawiciele są członkami Wojewódzkiej Rady: o 1) sprawozdania i informacje dotyczące realizacji zadań określonych w programach bezpieczeństwa ruchu drogowego; o 2) informacje dotyczące stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
      1. Przewodniczący Wojewódzkiej Rady składa Przewodniczącemu Krajowej Rady corocznie, do końca stycznia, sprawozdanie dotyczące stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie województwa oraz działań realizowanych w tym zakresie.

Art. 140k.

  • Obsługę Wojewódzkiej Rady zapewnia wyznaczony przez marszałka województwa wojewódzki ośrodek ruchu drogowego.

Art. 140l.

  • W pracach Krajowej Rady i Wojewódzkiej Rady mogą brać udział z głosem doradczym: o 1) przedstawiciele organizacji pozarządowych, których statutowy zakres działalności obejmuje zagadnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego; o 2) pracownicy naukowi wyższych uczelni lub jednostek badawczo-rozwojowych; o 3) niezależni eksperci.
d40afpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40afpy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj