Trwa ładowanie...

Dłuższy przegląd na Stacji Kontroli Pojazdów. Wszystko przez ewidencję pojazdów

Diagności obawiają się nowych przepisów i wydłużają czas trwania przeglądów pojazdów. Cała operacja zapisywana jest w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Przez to kierowcy czekają w kolejkach – donosi "Rzeczpospolita".

Dłuższy przegląd na Stacji Kontroli Pojazdów. Wszystko przez ewidencję pojazdówŹródło: East News, fot: Piotr Mecik
d1u6y09
d1u6y09

Przeciętny przegląd samochodu osobowego trwa maksymalnie 15 minut, w przypadku motocykla sprawdzenie jego stanu odbywa się jeszcze szybciej. Nie ma co jednak liczyć na błyskawiczne uzyskanie pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Stan każdego pojadu rejestrowany jest w CEP, a zbyt szybkie "przejście" przeglądu może wzbudzić podejrzenia.

Dlatego diagności przeciągają kontrolę. CEP rozpoczyna pomiar w momencie pobrania danych o pojeździe, a kończy, gdy wpisywane są ustereki lub uzyskanie pozytywnego wyniku badania. Przyjęło się, że cała operacja powinna trwać co najmniej 20 minut, choć nie w przypadku każdego auta musi ona być tak czasochłonna.

Diagności już teraz narzekają na niską opłacalność prowadzenia działalności. East News
Diagności już teraz narzekają na niską opłacalność prowadzenia działalności. Źródło: East News, fot: Piotr Mecik/EAST NEWS

Dodatkowo diagności obawiają się, że kontrolę nad ich pracami przejmie Transportowy Dozór Techniczny. Nie tylko działalność jego pracowników jest zdumiewająco skrupulatna, ale swego czasu pojawiły się pomysły, by pojazdy niewykorzystywane od dłuższego czasu przechodziły badanie w specjalistycznym ośrodkach w większych miastach. To podważyłoby kompetencje diagnostów.

Pojawiły się nawet plotki, że CEP wymusza przedłużenie badania, uniemożliwiając jego zakończenie przed określonym czasem. Zostały one jednak zdementowane przez Marcina Barankiewicza, dyrektora biura Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj