WP

Dla polskiej policji zawsze winna jest prędkość

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dla polskiej policji zawsze winna jest prędkość
(Policja.pl)
WP

Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze to policyjna mantra. Jest to najczęściej spotykany w polskich statystykach powód wypadków drogowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak poinformowała Elżbieta Symon z Komendy Głównej Policji, w 2012 r. (stan na 4 lutego 2013 r.) wypadków, w których byli ranni i ofiary śmiertelne, było ponad 37 000, a nadmierną prędkość odnotowano w przypadku 8 543 z nich. Dane nie obejmują jednak zwykłych kolizji i innych zdarzeń drogowych - drobnych stłuczek, wpadnięcia do rowu itp.

- Niedostosowanie prędkości wpisuję w 8 na 10 tego typu przypadków - przyznaje policjant ze stołecznej drogówki. W efekcie jesteśmy w Europie postrzegani jako piraci drogowi, co w dużej mierze zawdzięczamy statystykom.

WP

Tymczasem Najwyższa Izba Kontroli, tworząc w 2011 r. listę najważniejszych przyczyn braku bezpieczeństwa na polskich drogach, wskazała m.in. na zły stan techniczny jezdni czy nieskuteczny system szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców.

Z kolei dane Transportowego Dozoru Technicznego wskazują, że należy się przyjrzeć funkcjonowaniu stacji kontroli pojazdów. Odsetek badań technicznych (dane za 2011 r.) z wynikiem negatywnym wyniósł zaledwie 1,88 proc. Tymczasem ten sam wskaźnik na Łotwie jest na poziomie 50 proc., a w Finlandii - 25 proc.

Taryfikator mandatów i punktów karnych po zmianach

Polub WP Moto
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP