Trwa ładowanie...

Kiedy motocyklista musi mieć maseczkę? Nowe obostrzenia stawiają sprawę jasno

Przepisy nakazują noszenie maseczki "w miejscach ogólnodostępnych". A jak sytuacja wygląda z motocyklistami? Czy muszą oni mieć maseczkę, jadąc jednośladem? Przepisy zawierają wyjątek.

Podczas jazdy jednośladem można mieć maseczkę, ale już nie jest to wymagane.Podczas jazdy jednośladem można mieć maseczkę, ale już nie jest to wymagane.Źródło: Getty Images, fot: Beata Zawrzel
d13r619
d13r619

Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem będąc m.in. na drogach, parkingach czy w sklepach, należy mieć założoną maseczkę. Warto pamiętać, że przepisy nie dopuszczają już nic innego. Przed 27 lutego 2021 r. zamiast maseczek można było stosować elementy ubioru czy kaski motocyklowe. Były one wprost wymienione wśród dozwolonych sposobów zasłaniania ust i nosa. Aktualnie już nie są.

W praktyce oznacza to, że np. tankując na stacji i wchodząc do budynku, aby zapłacić za paliwo, nie wystarczy kask - należy mieć założoną maseczkę. Nie ma przy tym znaczenia, czy mowa o kasku półotwartym, czy integralnym. Ta możliwość zniknęła z przepisów. Jeżdżąc motocyklem, dobrze więc dla wygody np. stale trzymać maseczkę w kieszeni kurtki, aby jej nie zabrakło, gdy będzie potrzebna.

A jak wygląda sytuacja z jazdą motocyklem lub skuterem? Jest to jeden z wyjątków wymienionych w rozporządzeniu. Zatem podczas jazdy jednośladem ani kierowca, ani pasażer nie musi mieć maseczki.

osoby kierującej motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoby przewożonej takimi pojazdami, używających kasków ochronnych zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 450 i 463)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Rozporządzenie przypomina o obowiązku jazdy w kasku, która zapisana jest w Kodeksie drogowym. Jednak taki przepis oznacza, że podczas jazdy na motocyklu w ogóle nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa. Zatem nie muszą to być kaski integralne czy szczękowe, ale równie dobrze mogą być półotwarte lub "orzeszki", jeśli tylko spełniają "warunki techniczne".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d13r619
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13r619
Więcej tematów