Trwa ładowanie...

Jak wybrać kask motocyklowy? Warto zwrócić uwagę na szczegóły

Kask to jedyny wymagany prawnie element ubioru motocyklisty. Nic dziwnego, to on chroni głowę, ale żeby robił to dobrze trzeba kupić odpowiedni. Często jest to pierwszy zakup początkujących motocyklistów i od razu należy wybrać odpowiedni. Zobacz, na co zwrócić uwagę, kupując kask motocyklowy.

Kask jest najważniejszym elementem wyposażenia motocyklistyKask jest najważniejszym elementem wyposażenia motocyklistyŹródło: Pixabay, fot: HELMEnT
dv8n576
dv8n576

Podobnie jak w przypadku innych elementów stroju motocyklisty, kask ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo w razie wypadku. Co więcej, jest on najważniejszy, gdyż nawet przy małej wywrotce można nieszczęśliwie uderzyć głową o asfalt. Dlatego warto zdecydować się na dobry kask, który zapewni bezpieczeństwo, ale też komfort. A w obu tych aspektach różnice potrafią być ogromne.

Podstawowa zasada wyboru kasku jest prosta – dobry musi kosztować. I choć dla początkującego motocyklisty, który ledwo zebrał pieniądze na swoją pierwszą maszynę, zakup drogiego kasku i ubrań motocyklowych może być problemem, to warto go uwzględnić na początku planowania budżetu. Oszczędności mogą skończyć się źle.

Kaski renomowanych firm zapewniają wytrzymalsze skorupy wykonane z droższych, ale dużo lepszych materiałów. Tak samo jest z wypełnieniem, które ma maksymalnie amortyzować uderzenie. Dodatkowo często mają one systemy, które w razie wypadku pozwolą ratownikom szybko i bezpiecznie zdjąć kask z głowy.

Oznacza to, że sprawa wygląda prosto – kup najlepszy kask, na jaki możesz sobie pozwolić. Lepiej zaoszczędzić na pierwszym motocyklu czy zdecydować się na używane ciuchy, ale kask to podstawa, której nie należy bagatelizować.

dv8n576

Wybierz odpowiedni rozmiar

Częstym błędem początkujących motocyklistów jest zakup za dużego kasku. Po założeniu go na głowę powinien on dokładnie przylegać. Jeśli podczas poruszania głową kask przemieszcza się względem niej, to oznacza, że na pewno jest za duży. Zakładanie i zdejmowanie dobrze dobranego kasku jest nieco utrudnione (trzeba go wcisnąć na głowę), ale szybko się do tego przyzwyczaisz.

Szczególnie w przypadku pierwszego kasku warto przymierzyć różne rozmiary w dobrym sklepie, gdzie sprzedawca pomoże ocenić, która wielkość jest odpowiednia. Ale zasada jest tu dość prosta – jeśli mierzysz dwa rozmiary, w które możesz wcisnąć głowę, to ten mniejszy będzie odpowiedni. Dodatkowo dość szybko wypełnienie dopasuje się do głowy. Część kasków ma też dodatkowe wkładki, które można wyjąć lub zmienić na mniejsze, które nie będą uciskać twarzy.

Jaki rodzaj kasku wybrać?

Dla wielu osób odpowiedź na to pytanie definiuje rodzaj motocykla, którym się poruszają. W końcu na cruiserach jeździ się w "orzeszkach", na skuterach w jetach, w teren wybiera się kask crossowy, a integralny to dopiero na sporta.

dv8n576

Warto jednak drugi raz przemyśleć ten wybór. Może i małe "orzeszki" pasują do obrazu anarchistycznie nastawionego harleyowca, ale oferują one minimalną ochronę. Natomiast na drugim końcu skali znajdują się kaski integralne, czyli takie, w których skorupa zakrywająca całą głowę jest jednym elementem.

kask motocyklowy Pixabay
Kask typu jetŹródło: Pixabay, fot: HELMEnT

To właśnie takie konstrukcje są najwytrzymalsze i najbezpieczniejsze (gdy mowa o kaskach z tej samej półki). Dla wielu osób kaski szczękowe (z podnoszoną dolną przednią częścią) są wygodniejszą alternatywą i nie brakuje na rynku propozycji tego typu również od najbardziej renomowanych producentów. Popularne są one szczególnie wśród kierowców motocykli turystycznych. Jednak warto pamiętać, że to kaski integralne są najbezpieczniejsze i choć wielu kojarzą się tylko ze sportową jazdą, to są dobrym pomysłem w każdej sytuacji.

dv8n576

Sprawdź certyfikat

W przypadku renomowanych firm posiadanie odpowiedniego certyfikatu (w Europie jest to ECE R22.05) jest sprawą oczywistą, ale jeśli już decydujesz się na tańszy kask, to musisz się upewnić, że przeszedł on odpowiednie testy. Modele z najwyższej półki sprawdzane są również przez inne organizacje, przechodzą bardziej wymagające próby i mogą np. uzyskać certyfikat Snell wyróżniający najbezpieczniejsze kaski.

Komfort też jest ważny

Mówiąc o kaskach, porusza się głównie kwestię bezpieczeństwa. Droższe są wykonane z wytrzymalszych materiałów, lepiej ochronią w razie wypadku. I oczywiście jest to najważniejsze, ale najlepiej, jeśli nie będziecie w ogóle mieli okazji przekonać się o zaletach ochronnych kasku. Natomiast droższy i lepiej zaprojektowany kask to też większy komfort. I tu różnicę zauważysz od razu. A może ona być naprawdę duża.

dv8n576

Komfort jazdy w kasku z wyższej półki jest nieporównywalny nawet do tego, jaki zapewniają średniej jakości konstrukcje dość znanych firm. Na czym polegają różnice? Pierwszą z nich jest aerodynamika. Lepsze kaski mają kształt, dzięki któremu przy wyższej prędkości zachowują stabilność i po prostu głowa nie lata na boki. Takie spoilery działają podobnie jak elementy aerodynamiczne w samochodach wyścigowych, które mają za zadanie zapewnić nie tylko docisk, ale też stabilność.

Drugi element to wentylacja. Jeśli integralny kask ma być uniwersalny i służyć na co dzień, to dobrze, jeśli będzie zapewniała dobry dopływ i ujście powietrza. Wywietrzniki z przodu i z tyłu są tak projektowane, aby zapewnić maksymalny przewiew. Sporą różnicę podczas jazdy zapewni też odpowiednie wygłuszenie kasku. Różnice w hałasie wynikającym z wiatru czy pracy silnika mogą być bardzo duże i szczególnie w dłuższej trasie docenicie lepiej wyciszony kask.

kask motocyklowy Pixabay
Kask integralny z blendąŹródło: Pixabay, fot: keesluising

Dodatki, na które warto zwrócić uwagę

Wybierając kask, warto postawić na taki, który będzie miał przydatne dodatkowe elementy. Kaski turystyczne (również integralne) mogą być wyposażone w blendę przeciwsłoneczną. Dzięki niej nie trzeba wymieniać szybki, aby słońce przestało oślepiać. Możliwość opuszczenia lub podniesienia blendy sprawdzi się przy zmiennej pogodzie czy w momencie, gdy wyjeżdżamy za dnia, a wracamy w nocy. Warto też mieć na uwadze to, że do lepszych modeli kasków oferowanych jest wiele rodzajów szybek – np. o różnym stopniu przyciemnienia. W takim przypadku łatwo też kupić ten element, gdy się np. mocno porysuje, gdyż zawsze jest dostępny w ofercie.

dv8n576

Przydatne jest też, jeśli szybka ma zaczepy na pinlock, czyli dodatkowy nieparujący element montowany od jej wewnętrznej strony. Taki dodatek docenicie szczególnie podczas zimnych wilgotnych wieczorów, gdy parowanie szybek w kaskach integralnych jest sporym problemem. Kaski sportowe mogą też mieć możliwość używania zrywek, które chronią szybkę od strony zewnętrznej, ale przede wszystkim umożliwiają szybkie jej oczyszczenie.

dv8n576
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv8n576
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj