Trwa ładowanie...
d3deswf

Czego nie wolno umieszczać na oraz w samochodzie?

d3deswf
d3deswf

Przeciętny polski kierowca na ogół wie, w co powinien być wyposażony jego pojazd. Jednak czy zdaje sobie sprawę, że zachodzi tu też odwrotna zależność? Istnieją rzeczy, których pod żadnym pozorem nie wolno umieszczać czy przewozić w pojeździe.

Kodeks Drogowy jest nieubłagany - wszystko to, co może negatywnie odbić się na bezpieczeństwie ruchu drogowego jest niedozwolone, także jeżeli chodzi o "zawartość" pojazdu. Przepisy prawa dość skrupulatnie wyliczają rzeczy, których nie można trzymać bądź montować w pojazdach. Zabronione jest przykładowo stosowanie części samochodowych, które nie spełniają warunków określonych w tzw. przepisach szczegółowych. Kierowcy powinni zatem zwrócić uwagę na to, co kryje się pod maską ich pojazdów - jeżeli w trakcie kontroli drogowej okaże się, że nieodpowiednie elementy zagrażają bezpieczeństwu ruchu to może dojść o zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Zmotoryzowani muszą także o tym, że zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdów nie można umieszczać wystających, spiczastych części bądź przedmiotów, które mogłyby spowodować uszkodzenia ciała. Niedozwolone jest także stosowanie w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z aut, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwo ruchu lub negatywnie wpływa na środowisko. Za używanie samochodu w sposób powodujący nadmierną emisję spalin do środowiska grozi kara o wysokości nawet 300 zł.

Prawo zabrania też upodabniania samochodu do pojazdów uprzywilejowanych poprzez np. umieszczanie świateł błyskowych albo wydawania odpowiednich sygnałów dźwiękowych, które są zarezerwowane tylko dla pojazdów uprzywilejowanych, np. straży pożarnej czy karetek. Przepisy zakazują również (z kilkoma małymi wyjątkami) dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu.

Prowadzący powinni wystrzegać się klasycznych antyradarów. Kodeks Drogowy zabrania wyposażania pojazdów w urządzenia informujące o działaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego używanego przez organy kontroli ruchu drogowego. Zakazane jest także stosowanie aparatury, która zakłóca pracę takiego sprzętu. Prawo nie pozwala nawet na przewożenie takich urządzeń "w stanie wskazującym na gotowość ich użycia".

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

d3deswf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3deswf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj