Trwa ładowanie...
Auto Świat
porady
08-11-2010 12:07

Co robić kiedy zabraknie paliwa

Co robić kiedy zabraknie paliwa
d1cuqoo
d1cuqoo

Czy można kontynuować jazdę, gdy wskaźnik poziomu paliwa pokazuje zero? Wszyscy producenci samochodów zdecydowanie to odradzają. W przypadku aut benzynowych straszą groźbą uszkodzenia katalizatora (w wyniku niewłaściwej pracy układów wtrysku i zapłonu), z kolei dieslom zagrażać ma zapowietrzenie aparatury wtryskowej, którego w skrajnie pechowej sytuacji nie będzie można usunąć na drodze.

(fot. PAP/Piotr Polak)
Źródło: (fot. PAP/Piotr Polak)

Jednak nie panikujmy: redakcja "AŚ" przeprowadziła niedawno test 5 współczesnych aut. Każde z nich przejechało ponad 100 km od chwili zapalenia się lampki rezerwy do zatrzymania.

AUTA BENZYNOWE - We współczesnych samochodach z elektryczną pompą paliwa silnik kończy zwykle pracę jak nożem uciął. W starszych autach mogą najpierw pojawiać się objawy utraty mocy czy też "przerywania".

d1cuqoo

W pełni sprawny nowoczesny samochód z silnikiem benzynowym powinien po wlaniu paliwa do baku zapalić po pierwszym przekręceniu kluczyka. W starszych pojazdach, z mechanicznymi pompami, trzeba niekiedy "zakręcić" kilka razy rozrusznikiem, tak by pompa zassała benzynę ze zbiornika i wypełniła filtr paliwa, przewody itd.

(fot. Auto Świat/autoswiat.pl)
Źródło: (fot. Auto Świat/autoswiat.pl)

DIESLE - Najczęściej zanim jeszcze dojdzie do zatrzymania auta, silnik uprzedza o tym, że paliwo się kończy, wyraźnie tracąc moc. Najlepiej wtedy jak najszybciej zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu, czyli poza jezdnią, i podjąć działania zmierzające do pozyskania paliwa "na dolewkę".

Można liczyć na pomoc ze strony kierowców samochodów ciężarowych, którzy często wożą kanistry z "oszczędnościami". Jeżeli silnik został wyłączony przed całkowitym wyczerpaniem paliwa, z rozruchem nie powinno być problemów. Jeśli jednak po dolaniu paliwa auto nie chce zapalić, należy odpowietrzyć układ zasilania, zwykle przy użyciu ręcznej pompki. Wskazówki znajdziemy w instrukcji obsługi samochodu.

d1cuqoo

Pamiętaj:

- Jeśli auto jeździ na benzynie E98, w sytuacji awaryjnej można dolać kilka litrów benzyny E95 i kontynuować jazdę do najbliższej stacji.
- Pod żadnym pozorem do zbiornika nowoczesnego turbodiesla nie dolewaj oleju opałowego ani żadnego innego niepewnego paliwa!
- Uzupełniając paliwo z kanistra, pamiętaj, że powinien on być czysty i nieskorodowany. Używaj lejków z siatką filtrującą!
- Wskazaniom komputera pokazującym zasięg zwykle nie warto ufać. W szczególności nie należy się nimi przejmować po kilkulitrowej dolewce paliwa - często komputer zupełnie jej nie zauważa i pokazuje, że zbiornik jest pusty.

d1cuqoo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cuqoo
Więcej tematów