Trwa ładowanie...

Chcesz przesiąść się na skuter? Nie daj się zaskoczyć przepisom

W niektórych częściach kraju czuć już zbliżającą się wiosnę. Z pewnością wiele osób oczami wyobraźni widzi się na nowiutkim skuterze, który rozwiąże każdy komunikacyjny problem codziennego życia. Niestety, rzeczywistość może nas rozczarować.

Chcesz przesiąść się na skuter? Nie daj się zaskoczyć przepisomŹródło: WP.PL
d43l04a
d43l04a

Po buspasach? Niekoniecznie

Ostatnio głośno było o warszawskich motocyklistach, którzy od kwietnia 2020 r. będą mogli poruszać się buspasami. Taki przepis od kilku lat obowiązuje w Krakowie i skutecznie zachęca do korzystania z jednośladów. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszyscy użytkownicy dwukołowych pojazdów będą mogli skorzystać z fragmentów jezdni dla autobusów. Regulacje przewidują, że buspasami mogą jechać motocykliści, ale już nie użytkownicy motorowerów. Czy różnią się takie jednoślady?

Prawo o ruchu drogowym charakteryzuje motorower jako pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³ lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Jeśli skuter, który zamierzasz kupić, nie przekracza tych parametrów, zostanie zarejestrowany jako motorower, a to oznacza brak możliwości korzystania z buspasów.

Skuterem na prawo jazdy kat. B

Jak widać, poruszanie się mocniejszym skuterem może ciągnąć za sobą przywileje. Nim jednak zdecydujesz się na taką maszynę, trzeba pamiętać, że nie każdy kierowca może z niej korzystać.

Ustawa o kierujących pojazdami mówi, że właściciel prawa jazdy kat. B może jeździć motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm³, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. Nie ma znaczenia czy pojazd wygląda jak typowy motocykl, czy ma prezencję skutera.

Dodatkowym warunkiem jest tu jednak posiadanie takich uprawnień przynajmniej od trzech lat. Pomyłka może kosztować 300 zł, a jeśli policjanci zamiast mandatu zdecydują się na skierowanie sprawy do sądu, grzywna może wynieść do 5 tys. zł. Motorowerem zaś na podstawie dowodu osobistego mogą jeździć wszystkie osoby, które uzyskały pełnoletność przed 13 stycznia 2013 r. Pozostałe muszą mieć prawo jazdy kat. AM. Jeśli chcesz jeździć skuterem z silnikiem większym niż 125 cm³ , niezbędne będzie posiadanie prawa jazdy kat. A.

d43l04a

Zaskakujące przepisy

Planując przesiadkę na jednoślad trzeba wiedzieć, jakie specjalne prawa i obowiązki na użytkowników takich pojazdów nakłada prawo. Najbardziej oczywiste jest to, że korzystając z motocykla czy skutera należy posiadać kask. Jego brak karany jest mandatem w wysokości 100 zł. To jednak nic przy konsekwencjach, jakie mogą wiązać się z wzięciem udziału w wypadku bez takiego zabezpieczenia.

Dla osób, które nie miały wcześniej styku z jednośladami, znacznie mniej oczywisty jest zakaz przewożenia nietrzeźwego pasażera poza doczepianym wózkiem. Tu kara wynosi 150 zł. Użytkownik motoroweru ma też obowiązek poruszania się poboczem (100 zł mandatu).

d43l04a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43l04a
Więcej tematów