Trwa ładowanie...

Motocyklem do 125 cm3 z prawem jazdy kat. B

Motocyklem do 125 cm3 z prawem jazdy kat. BŹródło: PAP/Marcin Bielecki
d1u6y09
d1u6y09

Kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B mogą jeździć najsłabszymi skuterami bez uzyskiwania dodatkowych uprawnień. Teraz posłowie chcą rozszerzyć te uprawnienia i pozwolić na jazdę motocyklami o pojemności do 125 cm3. Propozycja zmian przepisów jest już po drugim czytaniu i może wejść w życie jeszcze w 2014 roku.

Dzisiaj posiadanie prawa jazdy kategorii B uprawnia również do jazdy jednośladami z silnikami do 50 cm3 i mocy nie przekraczającej 4 kW. Takie pojazdy mogą osiągać maksymalnie prędkość 45 km/h. To efekt wprowadzonych w styczniu 2013 roku zmian, które kartę motorowerową zastąpiły kategorią AM i zlikwidowały możliwość jazdy najmniejszymi skuterami bez żadnych uprawnień, która obowiązywała dla osób dorosłych. Teraz kierowcy takich pojazdów muszą posiadać prawo jazdy kategorii AM lub jakiejkolwiek innej motocyklowej lub samochodowej (A, A1, A2, B lub B1) – wyjątkiem są ci, którzy skończyli 18 lat przed wejściem w życie nowych przepisów. Dzięki temu ma być pewność, że poruszający się skuterami znają przepisy ruchu drogowego.

Teraz posłowie chcą pozwolić na więcej. Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B przynajmniej od 3 lat, mają mieć możliwość poruszania się motocyklami o pojemności silnika do 125 cm3 bez zdobywania dodatkowych uprawnień. Moc takiego pojazdu ma nie przekraczać 11 kW, czyli 15 KM. Dodatkowym wymogiem ma być automatyczna skrzynia biegów. W praktyce oznaczałoby, że kierowcy samochodów mogliby jeździć większymi skuterami niż do tej pory.

(fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk)
Źródło: (fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk)

Propozycja posłów budzi spore kontrowersje i już nie brakuje zarówno zwolenników jak i przeciwników tego projektu. Policja zauważa, że takie motocykle mogą osiągnąć prędkość 100 km/h, co jest znaczną różnicą w stosunku do dotychczas obowiązujących przepisów – informuje TVN24. Z jednej strony eksperci zauważają, że jazda jednośladem i samochodem, to dwie zupełnie inne rzeczy. Z drugiej trzeba pamiętać, że już dzisiaj kierowcy samochodów mogą się poruszać na dwóch kołach.

d1u6y09

Poselskiemu projektowi nie brakuje też zwolenników. Nawet doświadczeni motocykliści zauważają, że najważniejszy jest rozsądek kierowcy, a umiejętności potrzebne do jazdy szybszym skuterem nie są znacząco większe niż w przypadku najwolniejszych konstrukcji. Warto też pamiętać, że szczególnie poza miastem skutery o pojemności do 50 cm3 poruszają się zdecydowanie wolniej od samochodów, co powoduje większe zagrożenie.

Pozostaje też pytanie o wymóg automatycznej skrzyni biegów. Z jednej strony ustawodawcom chodzi o to, żeby osoby bez specjalnych uprawnień miały maksymalnie uproszczoną jazdę, ale z drugiej trzeba pamiętać, że te same osoby mogą legalnie jeździć motorowerami z manualną przekładnią. Możliwe zatem, że posłowie zrezygnują z wymogu posiadania automatu.

sj, moto.wp.pl

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj