Trwa ładowanie...
d1oc263
d1oc263

Chcesz jeździć motocyklem? Musisz również kupić te elementy

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1oc263

Zmiany przepisów spowodowały gwałtowny wzrost zainteresowania motocyklami o pojemności do 125 cm sześciennych. Warto jednak pamiętać, że zakup takiego pojazdu to tylko część wydatków.

Zgodnie z nowym prawem osoby posiadające prawo jazdy kat. B dłużej niż 3 lata są uprawnione do kierowania motocyklem, którego silnik generuje nie więcej niż 15 KM i ma pojemność do 125 cm sześc. Dodatkowo stosunek mocy do masy nie może być większy niż 0,1 kW/kg. Tego typu maszyny są stosunkowo niedrogie. Najtańsze i najprostsze modele nowe kosztują ok. 3 000 - 4 000 zł zaś renomowanych marek - ok. 14 000 zł.

Sam zakup motocykla to jednak początek wydatków. Choć polskie przepisy dotyczące wyposażenia motocykla i nim kierującego nie są zbyt restrykcyjne, to jednak ustawodawca nałożył na motocyklistów kilka wymogów. Przede wszystkim ich użytkownicy mają obowiązek korzystania z kasków podczas jazdy. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. Pasażer, który nie zastosuje się do tego obowiązku również otrzyma mandat karny, natomiast kierowca zostanie dodatkowo ukarany za przewożenie pasażera niezgodnie z przepisami.

Zanim dokonamy zakupu kasku, warto sprawdzić, czy spełnia on normy CE. Są to dyrektywy dotyczące zagadnień bezpieczeństwa użytkowania. Producent, który oznacza swój produkt znakiem CE, deklaruje, że spełnia on wszystkie wymagania wynikające z odnoszących się do niego przepisów. Kaski, podobnie jak samochody, również poddawane są testom bezpieczeństwa. Poszczególne modele testowane są przez różne organizacje, np. Snell lub SHARP, potem wystawiana jest im ocena wyrażona w gwiazdkach.

d1oc263

Do wyboru są cztery rodzaje kasków. Integralny - zakrywa całą twarz, a jego skorupa odlana jest z jednego kawałka materiału, szczękowy - w którym zastosowanie specjalnego mechanizmu pozwala na podniesienie części chroniącej część szczękową kierowcy wraz z szybką, otwarty - który chroni tylko część głowy, ale nie chroni twarzy oraz enduro - skonstruowane na potrzeby miłośników jazdy po bezdrożach. Podstawowe modele nowych kasków można kupić już za 50 zł, ale cena w tym przypadku jest mocno uzależniona od budowy, staranności wykonania, zastosowanych materiałów, trwałości oraz poziomu ochrony kierującego. Warto zarezerwować na ten zakup około 250 - 600 zł. Najdroższe modele zostały wycenione nawet na kilka tysięcy złotych.

Szukasz motocykla w atrakcyjnej cenie? Sprawdź najnowsze ogłoszenia!

 (fot. Fotolia)

Wiele wypadków, w których biorą udział motocykliści, kończy się tragicznie. Statystycznie w kilkunastu procent zdarzeń drogowych dochodzi do zerwania kasku z głowy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie jego rozmiaru. Należy zmierzyć metrem krawieckim obwód głowy zaraz ponad uszami, w najszerszym miejscu. Kask powinien szczelnie przylegać do głowy. Przy zakupie kasku należy zwrócić również uwagę na kilka elementów, które poprawiają komfort użytkowania. Do takich należą między innymi systemy wentylacyjne, w które powinien być wyposażony każdy dobrej jakości model. Najczęściej spotyka się podwójny system wentylacji, ale warto poszukać, czy w naszym zasięgu finansowym nie ma bardziej rozbudowanej konstrukcji. Zapięcie powinno być solidne i łatwe w obsłudze, a wyściółka musi być wykonana z materiałów, które nadają się do prania.

d1oc263

Tak samo jak kask, niezbędnym elementem wyposażenia motocyklisty jest odpowiedni strój, który zabezpieczy przed kontaktem z asfaltem lub innym twardym podłożem. W tym przypadku ustawodawca nie narzuca takiego obowiązku, ale ostrożność i zdrowy rozsądek podpowiada, aby nie rezygnować z zakupu odpowiedniego ubioru i nawet podczas krótkiej jazdy po mieście nie zapominać o kurtce motocyklowej lub kombinezonie, rękawicach oraz butach. Kombinezon dostępny na serwisie Allegro.pl można nabyć już za 500 zł, rękawice kupimy od 50 zł, a buty od 200 zł. Warto pomyśleć również o akcesoriach, takich jak zabezpieczenia antykradzieżowe, wideorejestratory na kask, kufry lub sakwy.

Okres jesienno-zimowy wcale nie musi oznaczać rezygnacji z jazdy na motocyklu. Jednak zanim wyruszymy w trasę należy zapewnić sobie maksimum komfortu. Dlatego kupując ubranie motocyklowe szukajmy takich, które mają w zestawie podpinkę. Nasz strój powinien być również wyposażony w specjalne membrany, które nie przepuszczają wilgoci, ale pozwalają skórze oddychać. Idealnym rozwiązaniem na niepewną pogodę może stać się kombinezon przeciwdeszczowy. Ten wykonany z poliestru ubiór skutecznie ochroni motocyklistę przed deszczem. Cena najtańszych zestawów wynosi około 35 zł. Równie przydatnym akcesorium są nieprzemakalne pokrowce na buty, kosztujące ok. 50 zł.

Uzupełnieniem jesiennego stroju motocyklisty będzie bielizna termiczna. Nie jest to duży wydatek. Komplet bielizny, w skład którego wchodzą kalesony, bluza i kominiarka można nabyć już za około 60 zł.

Źródło: Allegro.pl

ll/tb/ll, moto.wp.pl

Szukasz motocykla w atrakcyjnej cenie? Sprawdź najnowsze ogłoszenia!

d1oc263

Podziel się opinią

Share

d1oc263

d1oc263