Trwa ładowanie...

Ceny OC: duże różnice pomiędzy miastami

Ubezpieczenie samochodu od odpowiedzialności cywilnej to jeden z ważniejszych wydatków w corocznym budżecie kierowcy. To, ile zapłacimy, w dużym stopniu zależy od miejsca zamieszkania. W których miastach zmotoryzowani płacą najwięcej, a w których najmniej?

Ceny OC: duże różnice pomiędzy miastamiŹródło: WP.PL, fot: Tomasz Budzik
d28szw9
d28szw9

Odpowiedzi na to pytanie dostarcza najnowsza analiza cen OC przeprowadzona przez porównywarkę Ubea.pl. Hipotetyczny ubezpieczany samochód to czarny Opel Astra hatchback 1.6 z 2014 r. Całkowity przebieg to 60 tys. km, a zakładany roczny wynosi 14 tys. km. Auto wykorzystywane jest regularnie, prywatnie i tylko w kraju. Samochód zarejestrowano pierwszy raz 3 kwietnia 2014 r. w Polsce, a obecny właściciel kupił je w 2016 r. Polisa ma obowiązywać od 15 września 2017 r. i jest kupowana przez internet. Kierowca urodził się w 1976 r. Ma żonę i niepełnoletnie dziecko. Jest pracownikiem biurowym. Prawo jazdy posiada od 1997 r. Przez ostatnie 7 lat nie miał żadnej szkody. W poprzednim roku miał zniżkę 50 proc.

Jak się okazuje, różnice w cenie polisy OC w zależności od miasta, w którym zarejestrowany jest samochód, przekraczają 40 proc.

Rzeszów - 707 zł
Kielce - 734 zł
Toruń - 763 zł
Białystok - 776 zł
Gorzów Wielkopolski - 777 zł
Opole - 781 zł
Katowice - 782 zł
Kraków - 802 zł
Zielona Góra - 809 zł
Lublin - 815 zł
Olsztyn - 849 zł
Bydgoszcz - 861 zł
Łódź - 865 zł
Szczecin - 875 zł
Poznań - 917 zł
Warszawa - 955 zł
Gdańsk - 995 zł
Wrocław - 1059 zł

Skąd tak ogromne rozbieżności? Ustalając cenę OC, ubezpieczyciele muszą oszacować ponoszone przez firmę ryzyko. Ocena ta prowadzona jest na podstawie danych ubezpieczycieli dotyczących częstotliwości zdarzeń drogowych oraz stopnia uszkodzenia pojazdów czy poniesionych przez ich uczestników obrażeń. Nie bez znaczenia są również koszty napraw powypadkowych czy leczenia i rehabilitacji ofiar zdarzeń drogowych.

Mieszkańcy Warszawy, Gdańska czy Wrocławia muszą płacić za OC najwięcej. Trzeba jednak pamiętać, że przytoczone w materiale wartości są cenami średnimi. Oferty poszczególnych ubezpieczycieli mogą być rozbieżne. Warto więc je porównywać. Można też zdecydować się na ubezpieczenie z telemetrią, dzięki której możemy otrzymać zniżki.

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj