Trwa ładowanie...

BMW patentuje sterowanie gestami w motocyklach. W jednośladach może się sprawdzić

BMW złożyło wniosek patentowy na sterowanie gestami komputerem pokładowym. Dzięki temu będzie można zmieniać ustawienia, nie zdejmując dłoni z kierownicy, na której będą zamontowane czujniki.

BMW R 1250 GSBMW R 1250 GSŹródło: Materiały prasowe, fot: BMW
d1uqxpq
d1uqxpq

Sterowanie gestami zawsze kojarzyło się futurystycznie. Wiele osób na pewno pamięta je z filmów science fiction, choć już od dawna nie są czymś wyjątkowym. Systemy multimedialne w wielu samochodach mają taką opcję od lat. Jednak w praktyce nie jest szczególnie popularna. Można wygodnie zmienić piosenkę czy stację radiową machnięciem ręki, ale o pełnym zastąpieniu dotykania ekranu można zapomnieć. Teraz BMW patentuje podobne rozwiązanie dla motocykli i w ich przypadku może się to sprawdzić.

Rysunki patentowe przestawiają czujniki umieszczone na końcach kierownicy, np. przy lusterkach, które będą rozpoznawać gesty wykonywane przez motocyklistę. Dzięki temu nie będzie trzeba w ogóle odrywać dłoni.

Gestami będzie można np. zmieniać ustawienia motocykla – tryb jazdy, włączyć tempomat, czy zarządzać Bluetoothem. Prawdopodobne, że BMW będzie rozpoznawać wiele różnych gestów, jak np. ruch palca w prawo i lewo, unoszenie palca czy wykonywanie nim obrotów, a to da spore możliwości w sterowaniu komputerem pokładowym.

W motocyklach sterowanie gestami ma szansę zrobić większą karierę niż w przypadku samochodów. W przypadku dłoni w rękawicach na jednośladzie tradycyjne sposoby sterowania nie należą do najwygodniejszych, a komputery pokładowe oferują sporo opcji. Do tego powinno być łatwiejsze w realizacji, gdyż dłonie, a nawet poszczególne palce motocyklisty znajdują się w konkretnym miejscu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1uqxpq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uqxpq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj