Trwa ładowanie...
ycipk-3gwxp4

Bezpieczna podróż podczas deszczu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bezpieczna podróż podczas deszczu
(Materiały prasowe)
ycipk-3gwxp4

Deszcz potrafi być bardzo niebezpiecznym dla kierowców zjawiskiem atmosferycznym. Na co zwrócić uwagę w podróży podczas niepogody?

Najbardziej oczywistą zasadą jest zdjęcie nogi z gazu. Mniejsza prędkość da nam więcej czasu na zareagowanie w sytuacji awaryjnej. Istotne są wycieraczki, które należy wymieniać przynajmniej raz do roku. Gdy są niesprawne to utrudniają widoczność, rozmazując nagromadzony kurz i krople deszczu na szybie.

Jeśli zaczynają parować nam szyby to trzeba uruchomić klimatyzację a wloty powietrza skierować na szyby. W przypadku, gdy ten element nie znajduje się na liście wyposażenia naszego samochodu to należy włączyć nawiew oraz uchylić boczne okna, aby umożliwić przepływ powietrza.

ycipk-3gwxp4
(fot. Materiały prasowe)
Podziel się

Każda kałuża wydaje się być idealnie gładka, jednak to co się w niej kryje okaże się dopiero, gdy w nią wjedziemy. Padający deszcz i jadące auta mogą w bardzo krótkim czasie spowodować spore ubytki w jezdni. Widząc duże kałuże powinniśmy zwolnić na tyle, aby bezpiecznie przez nie przejechać.

Nie wolno zapominać o aquaplanningu. Ciśnienie wody znajdującej się pod oponami może spowodować brak kontaktu auta z nawierzchnią, a co za tym idzie - kierowca nie jest w stanie zapanować nad autem. W takiej sytuacji należy unikać gwałtownego skręcania i hamowania, wcisnąć sprzęgło i zdjąć nogę z gazu, dopóki auto nie zwolni i znów nie poczujemy przyczepności oraz trzymać mocno kierownicę kierując koła w kierunku, w którym chcemy jechać. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed tym zjawiskiem poprzez przygotowanie samochodu - prawidłowy stan opon i ciśnienia w znacznym stopniu ograniczą wystąpienie aquaplanningu.

Pamiętajmy, że krople deszczu na szybie powodują rozmazanie obrazu, co znacząco wydłuża czas reakcji. Jeśli w normalnych warunkach wynosi on ok. 1 s, to podczas deszczu potrafi się wydłużyć nawet o połowę.

ycipk-3gwxp4

Źródło: Szkoła Auto Skoda

ll/moto.wp.pl

Jazda z Hołkiem. ABC dobrego kierowcy

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3gwxp4

ycipk-3gwxp4
ycipk-3gwxp4