Trwa ładowanie...

Afera Takaty: Nissan płaci prawie 100 mln dolarów na pokrycie strat konsumenckich

Nissan zgodził się wypłacić 97,7 mln dolarów na pokrycie strat konsumenckich spowodowanych zainstalowaniem w ich autach wadliwych poduszek powietrznych firmy Takata. To i tak nieduża kwota w porównaniu z Toyotą.

Afera Takaty: Nissan płaci prawie 100 mln dolarów na pokrycie strat konsumenckichŹródło: Materiały prasowe, fot: Nissan
d3xvvwh
d3xvvwh

Sprawa dotyczy 4,4 mln samochodów marki Nissan, w których zainstalowano poduszki powietrzne mogące w niekontrolowany sposób wybuchnąć, raniąc pasażerów metalowymi odłamkami. Do tej pory producent naprawił 30 proc. pojazdów, ale dalszy proces wymiany urządzeń aktywujących poduszki jest o tyle kłopotliwy, że wiele firm prowadzi akcje i na rynku zwyczajnie brakuje podzespołów. Warto przy tym zaznaczyć, że przedstawiciele Nissana wciąż nie przyznają się do winy, którą obarczają w 100 procentach firmę Takata. Ta z kolei jest w fazie bankructwa i poważnie obciążyła producentów aut wydatkami.

Nissan i tak nie ma ich dużo w porównaniu z Toyotą, która zapłaciła 278 mln dolarów. Do uzbieranej przez producentów aut do tej pory puli o wartości 553 mln dolarów dorzuciło się już Subaru, BMW i Mazda. Tymczasem Takata utworzyła fundusz w wysokości 850 mln dolarów na roszczenia klientów, choć departament sprawiedliwości w USA, gdzie problem jest największy, żąda kwoty 1 mld dolarów. Zgodnie z wyliczeniami, szkody, jakie spowodowały oszustwa producenta poduszek powietrznych, wynoszą obecnie 10 mld dolarów.

Do tej pory w wyniku nieprawidłowego działania airbagów Takaty zginęło 18 osób. Liczy się, że są one zamontowane w 125 mln pojazdów, głównie przeznaczonych na rynek azjatycki i USA, co bez trudu można nazwać największą aferą w historii motoryzacji.

d3xvvwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xvvwh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj