Trwa ładowanie...
dr8yj39

90 proc. polskich kierowców zapina pasy bezpieczeństwa

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
90 proc. polskich kierowców zapina pasy bezpieczeństwa
(Materiały prasowe)
dr8yj39

90 proc. Polaków podczas jazdy samochodem osobowym zapina pasy bezpieczeństwa - wynika z badań przeprowadzonych w 2014 r. na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. To o 10 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej.

To, jak Polacy korzystają z urządzeń poprawiających bezpieczeństwo w autach, zbadali specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego we współpracy z jedną z firm konsultingowych. W 86 punktach pomiarowych na terenie 16 województw, od 15 września do 7 listopada 2014 r., sprawdzili ponad 100 tys. aut i ich pasażerów. W 2014 r. wskaźnik stosowania pasów bezpieczeństwa w samochodach osobowych wyniósł 90 proc. i był o 10 punktów proc. wyższy niż w 2013 r. i o 16 punktów proc. wyższy niż w 2008 r.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *

dr8yj39

Zapięte pasy bezpieczeństwa miało 93 proc. kierujących, 94 proc. pasażerów z przodu oraz 71 proc. pasażerów z tyłu. Nieco częściej pasy stosowały kobiety niż mężczyźni (94 proc. w porównaniu do 92 proc.). Najczęściej pasy zapinały osoby w wieku 25-60 lat, najrzadziej zapięte były dzieci w wieku do 17 lat. Najczęściej pasy bezpieczeństwa stosowali kierujący i pasażerowie samochodów osobowych na drogach o podwyższonym standardzie, a więc na drogach ekspresowych i autostradach. Na drogach krajowych i w stolicach województw pasy stosowano dużo częściej niż na drogach powiatowych (93 proc. w porównaniu do 86 proc.). Nie zanotowano istotnych różnic pomiędzy obszarem zabudowanym i niezabudowanym - podkreślono w badaniu.

Najczęściej pasy zapinają mieszkańcy północno-zachodniej Polski, a najrzadziej regionów południowo-wschodnich. Najczęściej pasy bezpieczeństwa zapinają mieszkańcy w województwach: lubuskim, łódzkim, opolskim i warmińsko-mazurskim (98 proc.). Najniższy wskaźnik zanotowano w województwach: lubelskim (83 proc.), podkarpackim (86 proc.) oraz podlaskim (87 proc.). Nieco lepsze wskaźniki miały miejsce w stolicach województw. Pasy najczęściej zapinali mieszkańcy Olsztyna, Zielonej Góry, Łodzi i Opola (98 proc.), a najrzadziej Lublina (86 proc.) oraz Rzeszowa (87 proc.). Pasy rzadziej zapinają kierowcy i pasażerowie pojazdów innych niż samochody osobowe: samochodów dostawczych - 78 proc., samochodów ciężarowych - 72 proc.

(fot. Materiały prasowe)

Z badania wynika, że z każdym rokiem przybywa również małych pasażerów podróżujących w fotelikach. 89 proc. dzieci jest przewożonych w Polsce w fotelikach samochodowych lub
przy użyciu innych zabezpieczeń. W porównaniu do badań z 2013 r. odsetek ten wzrósł o 4 proc. Był on najwyższy w grupie dzieci w wieku do 3 lat i wyniósł 95 proc., wśród dzieci w wieku 4-7 lat - 92 proc. i w grupie dużych dzieci w wieku 8-12 lat - 86 proc.

Z badań wynika, że w przypadku fotelików najmniej dzieci jeździ w nich na drogach powiatowych (80 proc.), a najwięcej na ekspresowych (100 proc.) i autostradach (96 proc.). Najczęściej foteliki były stosowane w województwie zachodniopomorskim (100 proc.), a najrzadziej w województwie śląskim (79 proc.).

dr8yj39

"Wskaźnik stosowania urządzeń zabezpieczających dzieci jest coraz większy, co nie zwalnia instytucji, organizacji rządowych i pozarządowych oraz innych podmiotów z podejmowania działań legislacyjnych, edukacyjnych, konstrukcyjnych itd. w celu uzyskiwania coraz lepszych rezultatów w tym zakresie" - podkreślono w podsumowaniu. Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

dr8yj39

Podziel się opinią

Share

dr8yj39

dr8yj39