Trwa ładowanie...

200 mln zł rocznie na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Nowa inwestycja w Warszawie

"Co miesiąc w Warszawie ginie trzech pieszych, 2/3 wypadków zdarza się na przejściach dla pieszych, dlatego chcemy, żeby miasto co roku przeznaczało 200 mln zł na poprawę bezpieczeństwa pieszych" - zaapelowało Miasto Jest Nasze. Co ma się zmienić?

200 mln zł rocznie na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Nowa inwestycja w WarszawieŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d40yum5
d40yum5

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO) zapewniła, że Warszawa cały czas zwiększa środki finansowe na bezpieczeństwo na ulicach. Członkowie MJN przedstawili swój apel przed rozpoczęciem obrad Rady Warszawy. Przed salą, gdzie się one odbywają, rozłożyli czarno-białą imitację przejścia dla pieszych i zarys potrąconej osoby.

Chcieli w ten sposób zwrócić uwagę radnych na fakt, że co miesiąc - jak podali - na stołecznych ulicach ginie trzech pieszych.

- W Warszawie mamy tragiczne statystyki, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pieszych. Większość ofiar wypadków to właśnie oni, a dwie trzecie śmiertelnych potrąceń ma miejsce na przejściach dla pieszych - powiedział Jan Mencwel z MJN.

Jak dodał, np. w Wiedniu, który ma podobną liczbę mieszkańców jak Warszawa, liczba ofiar jest o dwie trzecie mniejsza niż w stolicy Polski. Dlatego MJN domaga się od radnych zapisania co roku w budżecie miasta 200 mln zł na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Mencwel wyjaśnił, że zwiększone środki mogłyby zostać przeznaczone na budowanie wyniesionych przejść dla pieszych.

d40yum5

- Są najlepszą fizyczną barierą, którą sprawia, że kierowcy przed przejściem muszą zwolnić i nie mają innego wyjścia. A większość wypadków z udziałem pieszych jest spowodowana zbyt dużą prędkością albo przez nieudzielenie pierwszeństwa pieszym na przejściach - wyjaśnił Mencwel.

Malinowska-Grupińska podkreśliła, że w Warszawie od "dobrych kilku lat" przejścia dla pieszych są doświetlane, budowane są także wyniesione przejścia. Zaznaczyła, że bezwzględna liczba ofiar na stołecznych ulicach spada.

autor: Karol Kostrzewa

d40yum5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40yum5
Więcej tematów