Trwa ładowanie...
porady
30-10-2013 09:46

Zmieniamy skrzyżowania na lepsze

Zmieniamy skrzyżowania na lepszeŹródło: GDDKiA
d6y8xdh
d6y8xdh
Rozległe wielopoziomowe skrzyżowania są bezpieczne, jednak nie wszędzie możliwa jest ich budowa. Bezpiecznym rozwiązaniem są również ronda, jednak one także wymagają sporo przestrzeni. Wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na takie rozwiązania, modernizuje się skrzyżowania, aby ograniczały kolizje oraz zapewniały większe bezpieczeństwo użytkownikom dróg.

Bezpiecznie na skrzyżowaniu

Dobrym przykładem poprawy bezpieczeństwa na drogach poprzez modernizacje skrzyżowań jest nowo oddane po remoncie skrzyżowanie drogi krajowej nr 52 z drogą powiatową w kierunku Stryszowa. Poszerzono tam pas ruchu, położono nową nawierzchnię, wyremontowano zatoki autobusowe, wybudowano chodniki oraz zbudowano dwa przejścia dla pieszych. Dodatkowo nad przejściem umieszczono znak D6 ze światłem pulsującym, dzięki czemu jest widoczny z dużej odległości.

Na Pomorzu zmodernizowano aż sześć skrzyżowań w miastach: Miastko, Bytów, Gniew, Gnojewo, Miłoradz, Cisy. Prace były wykonywane w ramach projektu „Drogi zaufania” realizowanego przez gdański oddział GDKKiA. W Gniewie w miejsce dwóch skrzyżowań położonych bardzo blisko siebie powstało jedno duże, które znacznie poprawiło bezpieczeństwo na tym odcinku trasy. Przebudowano także trzy skrzyżowania na drodze nr 22. Inwestycje te polegały na wybudowaniu lewoskrętów i wysp kanalizujących wloty na skrzyżowaniu.

W Nysie na drodze krajowej nr 41. powstało nowe skrzyżowanie w kształcie litery K. Przebudowa polegała na zamontowaniu akomodacyjnej sygnalizacji świetlnej, czyli sygnalizacji wzbudzanej dla pieszych i przez pojazdy z wlotów bocznych. Ponadto sygnalizacja na bieżąco dostosowuje się do warunków panujących na skrzyżowaniu, przy zachowaniu preferencji dla kierunku głównego. Dodatkowo wybudowano chodniki oraz przebudowano wloty boczne.

d6y8xdh

Więcej światła

Na skrzyżowaniu w okolicy Radwanic wybudowano sygnalizacje świetlną. Dochodziło tam do wielu wypadków, głównie z winy kierowców. W związku z tym wrocławski oddział GDKKiA zdecydował się na poprawę oświetlenia na tym kawałku drogi. Na 300-metrowym odcinku trasy zainstalowano lampy oświetlające wszystkie wloty na to skrzyżowanie.

Aktywne oznakowanie świetlne zamontowano również na zmodernizowanym skrzyżowaniu na trasie Kluczbork-Opole drogi nr 45. Podczas prac wykonano azyl dla pieszych i tzw. wyspy spowalniające, które utrudniają wyprzedzanie. Przebudowane zostały także zjazdy na posesje, wybudowano wyspę kanalizującą ruch.

Na lewo zwrot

Tam, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej, a na drodze występuje wiele skrzyżowań ze skrętem w lewo, stosuje się tzw. pasy wielofunkcyjne. Taki pas znajduję się na środku drogi a skręcając w lewo można się na nim zatrzymać i poczekać bezpiecznie, aż droga będzie wolna. Skorzystać z niego mogą również kierowcy włączający się do ruchu chcący skręcić w lewo. Mogą wówczas pokonać jeden z pasów i na centralnym wielofunkcyjnym poczekać, aż przejadą pojazdy podążające w drugą stronę.

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj