Trwa ładowanie...
ddd7yul
Zmęczenie kierowcy to przyczyna setek wypadków

Zmęczenie kierowcy to przyczyna setek wypadków

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ddd7yul

*Aż 92 proc. Polaków przyznaje, że zmęczenie podczas jazdy jest istotną przyczyną wypadków na drodze. Co drugi z kierowców potwierdza, że był zmuszony do przerwania jazdy samochodem z powodu zmęczenia. Mimo to w trasie zatrzymujemy się rzadko i na krótko. *

Tylko co 10 kierowca zatrzymuje się już po 1 godzinie, a blisko połowa badanych robi przerwy rzadziej niż co 3 godziny – wynika z raportu pt. „Komfort jazdy”, przeprowadzonego na zlecenie Kongsberg Automotive Pruszków.

ddd7yul

- Światowe badania pokazują, że zmęczony kierowca może zapaść na 3 sekundy w tzw. mikrosen. Przy prędkości 110 km/h może nieświadomie przejechać w tym czasie aż 100 metrów – mówi Natalia Kuszwara z KAP.

Niemalże 70 proc. respondentów badania, najczęściej podróżuje w towarzystwie członka rodziny. Ponad trzy czwarte z nich stanowią kobiety. Na pytanie, jak często robią przerwy w czasie długiej jazdy, blisko połowa badanych wskazała, że robi je rzadziej niż co 3 godziny. Tylko co 10-ta osoba przyznała, że zatrzymuje się po już 1 godzinie jazdy samochodem. Co czwarty badany planuje postój w połowie trasy wyznaczonej do pokonania, a jedynie 5 proc. twierdzi, że może jechać cały dzień lub całą noc i nie odczuwa zmęczenia.

Ponad połowa respondentów badania gotowa jest kontynuować podróż już po niespełna 15 minutowym odpoczynku. Zaledwie 3 na 100 badanych osób robi dłuższe ok. godzinne przerwy. W większości są to mężczyźni pomiędzy 35 a 44 rokiem życia. Natomiast 5 proc. z nas nie robi przerwy w ogóle. W wyniku badań, okazało się też, że najczęstszym motywem, aby odpocząć w trakcie długiej jazdy samochodem, jest uczucie znużenia podróżą.

Zdaniem specjalistów, element relaksu i odprężenia w długich trasach jest wskazany ze względu na komfort kierowcy i bezpieczeństwo podróży. W uzyskaniu takiego stanu mogą pomagać rozwiązania poprawiające warunki jazdy kierowcy i pasażera. W nowoczesnych autach są to np. fotele wyposażone w w systemy masażu lub wentylacji.

Eksperci apelują – wybierając się w długą wakacyjną podróż powinniśmy zatrzymywać się w trasie co najmniej co trzy godziny.

źródło: Newsrm.pl/oprac. BC

ddd7yul

Podziel się opinią

Share

ddd7yul

ddd7yul