Trwa ładowanie...
ycipk-4kfigm

Zbieżność kół: co trzeba o niej wiedzieć?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbieżność kół: co trzeba o niej wiedzieć?
(PAP/Wojciech Pacewicz)
ycipk-4kfigm

Brak zbieżności kół jest częstym problemem, w dodatku wielu kierowców nieświadomie użytkuje auto z takim defektem. Czym jest zbieżność kół i jaki ma wpływ na nasze auto?

Najprościej mówiąc jest to wartość określająca położenie kół przednich lub tylnych względem siebie. Jest ona określana jako kąt pomiędzy torami obu kół z tej samej osi. Kąt zbieżności zawiera się w przedziale +3 do -3 stopni. W przypadku dodatniego mówimy, że koła są zbieżne, przy ujemnym, że rozbieżne – to takie ustawienie kół, przy którym odległość między ich obręczami z przodu jest większa niż z tyłu. O jej braku mówimy, gdy punkty znajdujące się najbardziej z przodu obręczy kół są bliżej siebie niż te znajdujące się z tyłu.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Podstawowym kłopotem jest problem z utrzymaniem linii podczas jazdy na wprost. Czasami, zwłaszcza w nowszych autach, jest to spowodowane nawet niewielką różnicą w ciśnieniu w oponach. Częstszą przyczyną jest jednak brak zbieżności. Jeśli czujemy, że musimy kręcić kierownicą, aby utrzymać kierunek jazdy powinniśmy odwiedzić stację diagnostyczną. Kolejnym niepożądanym efektem jest nierównomierne zużywanie się ogumienia. Tracimy w ten sposób możliwość wykorzystania pełnych możliwości danego modelu opon, wymusza to także na nas częstszą ich wymianę, ponieważ jedna ze stron ściera się znacznie szybciej.

ycipk-4kfigm

Następnym zauważalnym minusem jest zwiększony opór toczenia, który rzecz jasna przekłada się na większe spalanie, a co za tym idzie na naszą kieszeń. Ostatnią wadą jest opóźnienie reakcji podczas wchodzenia w zakręty. - Jako że nie mamy zagwarantowanej pełnej powierzchni styku opony z nawierzchnią, nasze auto nie zachowuje się tak, jak powinno. Odczuwalny jest bezwład pojazdu na ostrych zakrętach– wyjaśnia Filip Fischer z Oponeo.pl

Absolutną podstawą jest regularne sprawdzanie całej geometrii kół. Zaleca się, aby dokonywać tego przynajmniej raz w roku, najlepiej podczas wymiany opon np. z zimowych na letnie. Taka weryfikacja jest szczególnie ważna, gdy kupujemy nowe opony po to, by od samego początku nie użytkować ich w niewłaściwy sposób. Faktem jest, iż taka usługa w większości serwisów jest stosunkowo droga, jednak w tym przypadku lepiej zaufać specjalistom, którzy posiadają urządzenia do sprawdzania zbieżności kół. Niestety wszystkie domowe metody określenia dokładnych kątów zbieżności są obarczone ryzykiem błędu, a już różnica rzędu 0,5 stopnia jest na tyle poważna, by wpłynąć na jazdę. Nawet z wykorzystaniem wskaźników laserowych trudno mieć pewność co do dokładności pomiaru. Najważniejsze jednak jest to byśmy pamiętali, że sprawność techniczna naszego auta przyczyni się nie tylko do uniknięcia niespodziewanych awarii i zredukuje koszty jego
użytkowania, ale przede wszystkim zapewni nam bezpieczeństwo na drodze.

Źródło: Oponeo.pl

ll/moto.wp.pl

ycipk-4kfigm
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4kfigm

ycipk-4kfigm
ycipk-4kfigm