Trwa ładowanie...
dog3y00

Zawinił kierowca? Nagranie z wypadku autonomicznego Ubera

Tak jak można było podejrzewać, śmiertelny wypadek do jakiego doszło w Arizonie z udziałem autonomicznego pojazdu wydarzył się z winy poszkodowanej. Nie oznacza to jednak, że samochód jest bez winy. Mamy zapis wideo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Osoba siedząca za kierownicą samochodu autonomicznego była zaskoczona obecnością pieszej
Osoba siedząca za kierownicą samochodu autonomicznego była zaskoczona obecnością pieszej (Youtube.com)
dog3y00

Bądźmy szczerzy – gdyby za kierownicą siedział najlepszy szofer, do tego zdarzenia i tak najprawdopodobniej by doszło. Tak przynajmniej można podejrzewać, oglądając kilkukrotnie zapis wideo, jaki ujawniła policja. Warto zwrócić uwagę na zapis obrazu z kabiny.

Osoba, która siedzi na miejscu kierowcy – tego wymaga prawo – niespecjalnie patrzy na drogę. Zerka gdzieś w dół, najpewniej na smartfona, gdyż jej ciało i twarz są wyraźnie podświetlone. Skupia wzrok przez kilka sekund bez przerwy, jakby czytała. Nagle zaskakuje ją obecność pieszej.

dog3y00

Co robi kobieta na jezdni? Policja z dużym prawdopodobieństwem sugeruje niedozwolone przejście, które miało miejsce na trzypasmowej drodze. Ustalono, że osoba prowadząca rower była bezdomna.

Pozostaje kluczowe pytanie na koniec: dlaczego system wykrywający pieszych i hamujący przed nimi nie zareagował? Takie rozwiązania są montowane w dużo tańszych autach, a tu mamy do czynienia z luksusowym Volvo XC90. Czy specyfikacja techniczna samochodu Ubera porzewiduje brak takiego systemu? A może był to jeden z tych momentów, że akurat nie zadziałał?

Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie, ale jak przypuszczamy, jeszcze większe dochodzenie wewnętrzne prowadzi Uber. Firma zawiesiła testy autonomicznych pojazdów. Nie wiemy, czy osoba "prowadząca" samochód zostanie w jakiś sposób ukarana – wszak nadal była pełnoprawnym kierowcą. Na jej obronę jest jedynie to, że osoba potrącona nie powinna się znajdować na drodze, zwłaszcza w nocy.

dog3y00

Podziel się opinią

Share

dog3y00

dog3y00