Przychodzisz po samochód i widzisz pustkę? Zanim zgłosisz policji kradzież, zrób rachunek sumienia - być może pojazd został po prostu usunięty z drogi. W jakich przypadkach jest to możliwe?
Bycie właścicielem zholowanego przez służby porządkowe pojazdu jest niemiłym i kosztownym przeżyciem. Usuwanie pojazdów z dróg oraz "prowadzenie dla nich parkingu" należy do zadań własnych powiatu, jednak dyspozycję o przemieszczeniu lub usunięciu pojazdu z drogi wydaje (w zależności od sytuacji) policjant, strażnik miejską bądź osoba dowodząca akcją ratowniczą. Górne granice stawki za taką "przyjemność" określa kodeks drogowy - w przypadku pojazdu o maksymalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t opłata za usunięcie może wynieść nawet 440 zł. Do tego dochodzi zwykle opłata za każdą dobę przechowywania pojazdu, czyli kolejne 33 zł.
Najbardziej prozaiczną przyczyną usunięcia pojazdu z drogi jest pozostawienie auta w miejscu niedozwolonym bądź takim, w którym utrudnia on ruch lub zagraża bezpieczeństwu. Podobnie jest też wtedy, gdy kierowca zostawi samochód w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela. Usunięcie pojazdu jest również możliwe w sytuacji, w której kierowca nie okaże dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia.
Ryzyko odholowania pojawia się też jeśli pojazd przekracza dopuszczane prawem wymiary, masę całkowitą bądź nacisk osi. Usunięcia pojazdu w tym przypadku można jednak uniknąć pod warunkiem, że istnieje możliwość jego skierowania na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego samochodu. Kierowcy muszą uważać na miejsca parkingowe zarezerwowane dla osób niepełnosprawnych - jeżeli pojazd, który stoi na takim miejscu nie jest oznaczony specjalną kartą parkingową, to wówczas trzeba liczyć się z przymusowym odholowaniem.
Samochód może być usunięty z drogi na koszt właściciela także w innych przypadkach (ale tylko pod warunkiem, że nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób). Stanie się tak, jeżeli autem kierowała osoba nietrzeźwa lub pod wpływem podobnie działającego do alkoholu środka. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku prowadzenia pojazdu przez osobę bez wymaganych dokumentów lub gdy stan techniczny auta zagraża bezpieczeństwu, środowisku bądź uszkadza drogę. Należy jednak zaznaczyć, że od usunięcia pojazdu odstępuje się, jeśli przed wydaniem takiej dyspozycji lub w trakcie usuwania pojazdu ustaną przyczyny jego usunięcia. Warto pamiętać też, że pojazd może być odholowany lub przemieszczony, jeżeli utrudnia on prowadzenie akcji ratowniczej.
Źródło: korkowo.pl
ll/moto.wp.pl