Trwa ładowanie...
d3b3pqq

Wyrejestrowanie pojazdu. Jak to zrobić i ile to kosztuje?

Wyrejestrowanie pojazdu to powszechna procedura urzędowa. Wymaga skompletowania i dostarczenia szeregu dokumentów, przy czym realizowana jest na miejscu bez zbędnej zwłoki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Różne mogą być przyczyny wyrejestrowania pojazdu
Różne mogą być przyczyny wyrejestrowania pojazdu (WP, Fot: Szymon Jasina)
d3b3pqq

Przyczyn, dla których pojazd trzeba wyrejestrować, może być kilka. Najczęściej wynika to ze sprzedaży, ponieważ zgłoszenie tego faktu w wydziale komunikacji chroni poprzedniego właściciela przed potencjalnymi nieprzyjemnościami z tytułu pozaprawnego wykorzystania pojazdu. Innym powodem może być kasacja, kradzież lub ponowna rejestracja w innym kraju.

Bez względu na przyczynę, w celu wyrejestrowania należy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania. W urzędzie trzeba złożyć:

  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu, jeżeli była wydana,
  • tablice rejestracyjne, jeżeli nie zostały utracone,dowód osobisty właściciela,
  • dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej za decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu oraz za pełnomocnictwo,
  • oświadczenie dotyczące powodu wyrejestrowania,
  • pisemne pełnomocnictwo – w przypadku działania przez osobę upoważnioną.
d3b3pqq

Decyzja urzędnika o wyrejestrowaniu pojazdu rozpatrywana jest na miejscu. W przypadku odrzucenia wniosku (z powodu np. braku dokumentów), na odwołanie pozostaje 14 dni. Koszt opłaty skarbowej za wydanie decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu wynosi 10 zł. Jeśli właściciel nie może złożyć wniosku osobiście, może to zrobić poprzez pisemne pełnomocnictwo, którego koszt wynosi 17 zł. Najlepiej jest zatem upoważnić kogoś z najbliższej rodziny, wówczas za pełnomocnictwo się nie płaci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3b3pqq

Podziel się opinią

Share
d3b3pqq
d3b3pqq