Trwa ładowanie...

Wyrejestrowanie pojazdu. Jak to zrobić i ile to kosztuje?

Wyrejestrowanie pojazdu to powszechna procedura urzędowa. Wymaga skompletowania i dostarczenia szeregu dokumentów, przy czym realizowana jest na miejscu bez zbędnej zwłoki.

Różne mogą być przyczyny wyrejestrowania pojazduRóżne mogą być przyczyny wyrejestrowania pojazduŹródło: WP, fot: Szymon Jasina
d1kj56r
d1kj56r

Przyczyn, dla których pojazd trzeba wyrejestrować, może być kilka. Najczęściej wynika to ze sprzedaży, ponieważ zgłoszenie tego faktu w wydziale komunikacji chroni poprzedniego właściciela przed potencjalnymi nieprzyjemnościami z tytułu pozaprawnego wykorzystania pojazdu. Innym powodem może być kasacja, kradzież lub ponowna rejestracja w innym kraju.

Bez względu na przyczynę, w celu wyrejestrowania należy udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania. W urzędzie trzeba złożyć:

  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu, jeżeli była wydana,
  • tablice rejestracyjne, jeżeli nie zostały utracone,dowód osobisty właściciela,
  • dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej za decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu oraz za pełnomocnictwo,
  • oświadczenie dotyczące powodu wyrejestrowania,
  • pisemne pełnomocnictwo – w przypadku działania przez osobę upoważnioną.

Decyzja urzędnika o wyrejestrowaniu pojazdu rozpatrywana jest na miejscu. W przypadku odrzucenia wniosku (z powodu np. braku dokumentów), na odwołanie pozostaje 14 dni. Koszt opłaty skarbowej za wydanie decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu wynosi 10 zł. Jeśli właściciel nie może złożyć wniosku osobiście, może to zrobić poprzez pisemne pełnomocnictwo, którego koszt wynosi 17 zł. Najlepiej jest zatem upoważnić kogoś z najbliższej rodziny, wówczas za pełnomocnictwo się nie płaci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1kj56r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kj56r
Więcej tematów