Trwa ładowanie...

Wymiana akumulatorów w Tesli dużo szybsza od tankowania

Wymiana akumulatorów w Tesli dużo szybsza od tankowaniaŹródło: zdjęcie producenta
dsgx22d
dsgx22d

Jednym z największych problemów z samochodami elektrycznymi to konieczność ładowania akumulatorów. Nawet w przypadku najszybszych stacji i niepełnego ładowania zajmuje to kilkadziesiąt minut. Tesla pokazuje, że jest na to sposób - szybka wymiana akumulatorów.

Czterodrzwiowy Model S od samego początku był projektowany z myślą o możliwości szybkiej wymiany akumulatorów. Szef Tesli, Elon Musk, z dumą zaprezentował działanie tego rozwiązania i nawet porównał ją ze zwykłym tankowaniem. Podczas prezentacji, na scenie zamontowano punkt do wymiany akumulatorów, a na ekranie prezentowano jak w tym samym czasie spalinowy samochód tankuje na najszybszej stacji w Los Angeles. Wymiana akumulatorów w Tesli zajęła nieco ponad 90 sekund - mniej niż połowę czasu potrzebnego do zatankowania samochodu.

Punkty wymiany akumulatorów mają kosztować 500 000 dolarów każdy i być montowane obok stacji szybkiego ładowania stworzonych przez Teslę. Zwykłe ładowanie pozostanie bezpłatne, ale usługa wymiany akumulatorów będzie kosztować 60-80 dolarów, co w USA jest zbliżone do kosztu zatankowania niecałych 60 litrów paliwa. Tyle samo będzie kosztowało odebranie naładowanych już oryginalnych akumulatorów. Jeśli użytkownik będzie chciał zatrzymać nowe akumulatory, będzie musiał dopłacić różnicę wartości w zależności od tego o ile są nowsze.

Każdy punkt wymiany będzie posiadał 50 akumulatorów, co ma zapewnić, aby nie było potrzeby wcześniejszej ich rezerwacji. Wymiana akumulatorów oznacza, że użytkowanie samochodu elektrycznego nie będzie tańsze, ale za to równie wygodne jak w przypadku aut spalinowych. Właściciele Tesli będą mogli wybrać czas lub oszczędności, w zależności od potrzeby. Choć infrastruktura nadal nie będzie wyjątkowo rozbudowana to Tesla stara się, aby w miejscach, gdzie te samochody są najbardziej popularne, nie brakowało też punktów ładowania i wymiany akumulatorów.

Swoim rozwiązaniem Tesla wyprzedza konkurentów, jednak nie jest to nowy pomysł. Już na początku XX wieku elektryczne taksówki jeżdżące po Nowym Jorku korzystały z wymiany akumulatorów. Czy po ponad 100 latach technologia ta stanie się popularniejsza i stosowana na szeroką skalę?

sj, moto.wp.pl

dsgx22d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsgx22d
Więcej tematów