Trwa ładowanie...

Wykroczenia, których Polacy nie tolerują u innych. Jazda bez OC coraz mniej akceptowana

Z badania przeprowadzonego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wynika, że polscy kierowcy nie tolerują najbardziej jazdy po alkoholu. W ciągu sześciu ostatnich lat mocno spadła też akceptacja dla kierowców bez ważnej polisy OC.

Wykroczenia, których Polacy nie tolerują u innych. Jazda bez OC coraz mniej akceptowanaŹródło: WP.PL
d4duwqs
d4duwqs

Tak jak sześć lat temu, tak i teraz najwięcej osób nie toleruje jazdy po alkoholu. W najnowszym sondażu jest to aż – a może tylko? – 70 proc. zapytanych. Co ciekawe, o 5 punktów procentowych wzrosła aprobata do łamania ograniczeń prędkości. Najbardziej jednak wzrosła nietolerancja wobec kierowców jeżdżących bez ważnego OC.

Najmniej akceptują takie zachowanie dojrzali kierowcy w wieku powyżej 40 lat, pochodzący z miast do 50 tys. mieszkańców. Po drugiej stronie są młodzi kierowcy do 24 lat, którzy za OC płacą najwięcej. Aż 87 proc. z nich akceptuje jazdę bez OC. Są to zwykle osoby z niższym wykształceniem i dochodami, pochodzące z dużych miast. To właśnie ich najbardziej dotknął ostatni wzrost cen polis.

Jak ci, którzy nie akceptują jazdy bez polisy postrzegają kary za brak OC? 65 proc. zapytanych uważa, że po zatrzymaniu nieubezpieczonego pojazdu powinien on być natychmiast odholowany na koszt właściciela. Obecnie nie ma takich przepisów, ponieważ zostały zniesione. Jeżeli pojazd można postawić w bezpiecznym miejscu, policja nie ma prawa go odholować.

Co ciekawe, aż 53 proc. ankietowanych uważa, że osoba, która po raz drugi została przyłapana na jeździe bez OC, powinna stracić uprawnienia do kierowania pojazdem na jakiś czas.

d4duwqs

Podwyżki cen polis OC były bardzo negatywnie odebrane przez społeczeństwo, a niektórzy twierdzili, że przez to wzrośnie liczba nieubezpieczonych pojazdów. Okazało się to nieprawdą, o czym informuje UFG. Zapytano także ankietowanych, co myślą na ten temat.Okazało się, że 59 proc. osób twierdzi, iż pomimo wzrostu cen OC, kierowcy będą wykupywać polisy, natomiast 17 proc. uważa, że niektórzy będą tego unikać. 9 proc. zapytanych odpowiedziało, że Polacy zaczną rezygnować z pojazdów, a 16 proc. nie miało na ten temat zdania.

Jeżeli o inne, nieakceptowane wykroczenia drogowe, to warto zwrócić uwagę na fakt, że podobnie jak brak polisy OC, Polacy postrzegają jazdę bez ważnych badań technicznych. Zaskakujące może być natomiast to, że ankietowani zwracali uwagę na jazdę bez pasów bezpieczeństwa, a tymczasem w pierwszej dziesiątce nie znalazło się korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu, co jest zdecydowanie bardziej niebezpieczne dla otoczenia.

Tych wykroczeń drogowych Polacy nie akceptują:

  • Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu: 70 proc.
  • Przekraczanie dozwolonej prędkości: 55 proc.
  • Przejazd na czerwonym świetle: 45 proc.
  • Niezapinanie pasów bezpieczeństwa: 25 proc.
  • Jazda pojazdem bez ważnych badań technicznych: 24 proc.
  • Jazda pojazdem bez ważnej polisy OC: 23 proc.
  • Parkowanie w miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych: 22 proc.
  • Niestosowanie się do znaków drogowych: 19 proc.
  • Niepłacenie mandatów i wręczanie łapówek policjantom: 18 proc.
  • Przewożenie większej niż dopuszczalna liczba osób: 17 proc.

źródło: UFG

d4duwqs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4duwqs
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj