Trwa ładowanie...

Wyjeżdżasz autem za granicę – nie zapomnij o zielonej karcie. Czym jest i jak działa?

Oprócz kamizelki, apteczki i zapasowych bezpieczników przed zagranicznym wyjazdem warto pamiętać także o wszystkich dokumentach. Jeden z nich jest darmowy, a jego brak może oznaczać niemały wydatek. Przygotowaliśmy kompendium wiedzy o zielonej karcie.

Wyjeżdżasz autem za granicę – nie zapomnij o zielonej karcie. Czym jest i jak działa?Źródło: Shutterstock.com, fot: Hieronymus Ukkel
d1376tf
d1376tf

Już ponad 60 lat temu opracowano system, który zapewnia ochronę osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych poza granicami swojego kraju. Głównym celem działającego od 1 stycznia 1953 r. Systemu Zielonej Karty jest zapewnienie, aby wypłaty odszkodowań, gdy wypadek lub stłuczkę spowoduje kierowca pojazdu zarejestrowanego za granicą. Dzięki temu systemowi nie ma potrzeby nabywania ubezpieczenia OC na granicy każdego z odwiedzanych przez nich krajów.

Kraje członkowskie osiągają ten cel poprzez system dwustronnych umów na mocy których Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy (tzw. zielona karta) uznawany jest przez wszystkie kraje - bez dodatkowych formalności i opłat - za dowód istnienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zgodnie z prawem ubezpieczeniowym obowiązującym w ich kraju.

Do systemu zielonej karty należą obecnie prawie wszystkie europejskie rynki ubezpieczeniowe oraz te z Iranu, Izraela, Maroka czy Tunezji. Podstawowymi warunkami przystąpienia do Systemu jest istnienie w państwie, którego Biuro Narodowe jest kandydatem, obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz ustanowienie Biura Narodowego reprezentującego dany rynek ubezpieczeniowy.

Obecnie System Zielonej Karty zrzesza 47 państw.

Co ciekawe, w ramach tego systemu funkcjonuje Porozumienie Wielostronne, zgodnie z którym kierowcy pojazdów zarejestrowanych w zrzeszonych państwach mogą poruszać się po terytoriach tych państw bez konieczności posiadania zielonej karty. W ich przypadku domniemywa się posiadanie ważnego ubezpieczenia OC, o czym świadczy ważna tablica rejestracyjna pojazdu. Do Porozumienia Wielostronnego należy 34 spośród 48 członków Systemu Zielonej Karty, w tym Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

d1376tf

Przed każdym wyjazdem zagranicznym należy sprawdzić, czy kraje przez które będziemy przejeżdżać należą do Systemu Zielonej Karty lub czy podpisały Porozumienie Wielostronne. Jeśli pojedziedziemy bez zielonej karty do kraju, w którym jest wymagana, będziemy musieli zapłacić tzw. ubezpieczenie graniczne. Przykładowo jego koszt w Albanii wynosi 49 euro za 15 dni, w Czarnogórze – 15 euro, w Maroku – 57 euro.

Wszystkie informacje i bieżącą listę krajów należy sprawdzać na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Lista i mapa krajów w których jeździmy z ubezpieczeniem OC oraz w których obowiązuje zielona karta znajduje się tutaj.

d1376tf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1376tf
Więcej tematów