Trwa ładowanie...
04-05-2016 17:19

Wszyscy producenci oszukują na emisji spalin?

Wszyscy producenci oszukują na emisji spalin?Źródło: Fotolia/SZ-Designs
d1n48ni
d1n48ni

Afera, jaka wybuchła po odkryciu, że Volkswagen korzysta ze specjalnych urządzeń oszukujących podczas testów emisji spalin, spowodowała, że wreszcie bliżej przyjrzano się tym próbom. Wnioski są porażające – niemal żaden diesel w warunkach rzeczywistych nie spełnia narzuconych norm.

Przez lata było to tajemnicą poliszynela, że samochody w rzeczywistości nie są tak ekologiczne, jak twierdzą producenci. Wystarczyło spojrzeć na związany z tym parametr, czyli spalanie. To obiecywane przez producentów w broszurach reklamowych nijak ma się do rzeczywistych wartości, które osiągają nawet spokojnie jeżdżący kierowcy. Dokładnie tak samo jest z emisją spalin. Choć w odróżnieniu od zużycia paliwa jest ona obwarowana wyśrubowanymi normami, to nikt nie sprawdza jej w warunkach rzeczywistych, a jedynie w laboratorium.

Każdy zainteresowany tematem wiedział o tym od lat, jednak urzędnicy zdawali się być ślepi na ten problem. Tworzyli oni normy, których nie da się spełnić w rzeczywistości i z tego powodu producenci samochodów projektują silniki pod standardowe testy, które trzeba zaliczyć. Dopiero afera Volkswagena zmotywowała ustawodawców do przyjrzenia się sprawie. Badania przeprowadzone niezależnie przez niemiecki automobilklub ADAC i francuskie władze pokazały jak bardzo rzeczywiste wartości emisji odbiegają od wyników laboratoryjnych.

Niemieckie testy ujawniły, że niektóre diesle w rzeczywiści emitują ponad 10 razy więcej bardzo trujących tlenków azotu, niż wychodziło podczas prób w laboratoriach. Jedne z najgorszych wyników osiągnęły słynące z silników wysokoprężnych modele Renault – minivan Espace Energy dCi 160 okazał się ponad 11 razy bardziej trujący, niż podaje to producent. Grand Scenic i Kadjar wypadły niewiele lepiej. Również Jeep Renegade 2,0 napędzany silnikiem Fiata znalazł się w czołówce tego zestawienia z Hyundaiem i20 1,1, Fiatem 500X 1,6 i Citroenem DS5 Hybird4 na kolejnych miejscach.

d1n48ni

Jak widać problem dotyczy niemal wszystkich producentów. We Francji przebadano 52 samochody 15 różnych producentów i żadne nie osiągały obiecywanych wyników. Wśród tych firm były samochody koncernów: Renault, Fiat Chrysler Automobiles, Mercedes-Benz, Volkswagen, PSA Group (Peugeot i Citroen), Nissan, Opel i Ford. Co ważne, w ani jednym z kontrolowanych samochodów nie wykryto urządzeń oszukujących podczas testów, a to oznacza, że choć wartości podawane przez producentów są inne niż w rzeczywistości, to takie oszustwo jest zgodne z obowiązującymi przepisami.

Wykrycie tak znaczących nieprawidłowości wymusiło na unijnych urzędnikach konieczność zmiany sposobu testowania emisji spalin w samochodach. Od września 2017 roku uzyskiwane wartości mają odpowiadać rzeczywistemu użytkowaniu pojazdów. Skoro tak naprawdę niemal nikt nie spełnia narzuconych prawem norm, to najbliższe zmiany uderzą we wszystkich producentów. Jak bardzo? To zależy, czy urzędnicy postanowią pozostawić aktualne normy, które tym razem trzeba będzie spełnić w realnych warunkach, a nie w laboratorium. Dla niektórych będzie to oznaczało wymóg zmniejszenia emisji nawet dziesięciokrotnie, a to zadanie może być trudne, o ile nie niemożliwe do wykonania.

Szymon Jasina, moto.wp.pl

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj