Trwa ładowanie...

Wprowadzą obowiązek posiadania opon zimowych?

Wprowadzą obowiązek posiadania opon zimowych?Źródło: Policja.pl
d48xzk5
d48xzk5

Taki pomysł przedstawił parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Przepisy mają wymuszać na kierowcach jazdę na "zimówkach" w chłodnym okresie roku. Choć cel, czyli poprawienie bezpieczeństwa, jest szczytny, to pomysł już budzi pewne kontrowersje.

Posłowie zaznaczają, że opracowując nową regulację kierowali się bezpieczeństwem i dobrem obywateli. Podkreślają, że zimowe opony, to lepsza przyczepność w czasie sezonu zimowego, ale znajdują też inne zalety. Parlamentarzyści zauważają, że zdarzały się przypadki, gdy ubezpieczyciel zaniżał odszkodowanie, argumentując to brakiem opon zimowych u poszkodowanego. Zalety korzystania z opon zimowych są bezdyskusyjne, jednak mimo wszystko poselski pomysł wzbudza pewne wątpliwości.

Już dzisiaj 95 proc. kierowców zmienia opony w zależności od sezonu, jednak teraz robią to w momencie, który uważają za słuszny. Nowy przepis zakłada, że samochody musiałyby jeździć na "zimówkach" od 1 listopada do 31 marca. Pogoda jednak nie zawsze idealnie trzyma się kalendarza i w wielu wypadkach sztywne terminy narażałyby kierowców na szybsze zużycie opon. Dodatkowym problemem mogłyby być jeszcze większe niż aktualnie kolejki oczekujących w zakładach wymieniających opony. Znaczna część kierowców decyduje się na zmianę ogumienia później, dopiero, gdy temperatura na stałe spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Brak opon zimowych w okresie wyznaczonym nowym przepisem ma być kosztowny. Takie wykroczenie ma być karane mandatem w wysokości 500 zł. Pojawiła się nawet jeszcze dalej idąca propozycja. Nieposłuszni kierowcy mieliby być kierowani na obowiązkowe badania techniczne, na których ich samochody musiałyby już mieć założone opony zimowe.

d48xzk5

Nowe przepisy przyniosłyby też dodatkowe zyski branży oponiarskiej, gdyż rynek nadal nie jest nasycony. Podwyższone zużycie "zimówek" oznaczałoby też potrzebę częstszego zakupu nowych kompletów, co w skali całego kraju przełożyłoby się na spore kwoty. Czy jednak jest to faktycznie tak dziwny pomysł? Przepis nakazujący stosowanie opon zimowych obowiązuje już np.: kierowców w Niemczech i Czechach, gdzie sprawdza się od lat.

sj/tb/sj, moto.wp.pl

d48xzk5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48xzk5
Więcej tematów