Trwa ładowanie...
d11w2a0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Władze Stuttgartu ograniczą wjazd samochodów z silnikiem Diesla

Władze Stuttgartu będą mogły od 2018 roku zakazać pojazdom z silnikiem Diesla niespełniającym najwyższych norm emisji spalin wjazdu do śródmieścia - postanowił rząd kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władze Stuttgartu ograniczą wjazd samochodów z silnikiem Diesla
(Fotolia)
d11w2a0

Zakaz ma obowiązywać w dni o szczególnym stężeniu drobnych pyłów w powietrzu. Od początku 2017 roku w Stuttgarcie taki alarm ogłaszano już 30 razy. W zeszłym roku alarm obowiązywał łącznie 63 dni. W myśl nowych przepisów w takie dni do centrum stolicy Badenii-Wirtembergii będą mogły wjeżdżać wyłącznie samochody z silnikiem Diesla spełniające najwyższą normę emisji spalin Euro 6.

Zakaz jest elementem pakietu decyzji, które mają poprawić jakość powietrza w liczącym 620 tys. mieszkańców mieście. Apele o dobrowolną rezygnację z wjeżdżania do śródmieścia nie odniosły skutku. Stuttgart leży w kotlinie, co dodatkowo utrudnia cyrkulację powietrza. Premier Badenii-Wirtembergii Winfried Kretschmann powiedział, że władze "nie chcą zakazywać, lecz jedynie sterować i kierować, aby ograniczać zanieczyszczenie powietrza”.

Oprócz drobnych pyłków, w powietrzu wdychanym przez mieszkańców Stuttgart znajdują się przekraczające normę ilości dwutlenku azotu. Jak pisze agencja dpa, Komisja Europejska wystosowała do władz Niemiec ostatnie upomnienie w związku z częstym przekraczaniem norm NO2 przez 28 regionów - w tym, oprócz Stuttgartu, Berlin, Monachium, Kolonię i Hamburg.

d11w2a0

Kretschmann opowiedział się za wprowadzeniem w całym kraju niebieskich plakietek dla samochodów z silnikami Diesla spełniającymi wysokie normy emisji spalin. Dla takiego rozwiązania nie ma jednak większości w Bundesracie - drugiej izbie parlamentu będącej przedstawicielstwem landów.

Stuttgart nie jest jedynym miastem, które chce ograniczać ruch samochodów z silnikami wysokoprężnymi. O całkowitym zakazie poruszania się autem z silnikiem Diesla od 2025 roku myśli Londyn, Paryż, Madryt i Ateny.

d11w2a0

Podziel się opinią

Share

d11w2a0

d11w2a0