Trwa ładowanie...

Wizyta Obamy to zła wiadomość dla kierowców

Wizyta Obamy to zła wiadomość dla kierowcówŹródło: PAP/EPA/Doug Mills/POOL
d4c1ho9
d4c1ho9

Władze Warszawy apelują, by w piątek i sobotę, gdy w mieście przebywać będzie prezydent USA Barack Obama oraz ok. 20 innych prezydentów, mieszkańcy stolicy korzystali przede wszystkim z pociągów, metra, a jadąc na lotnisko - ze specjalnej linii autobusowej.

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski )
Źródło: (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski )

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się szczyt państw Europy Środkowej, w którym udział wezmą reprezentacje 22 państw. Udział w wydarzeniu potwierdziło dotychczas 19 przywódców, w tym m.in. Włoch, Niemiec, Ukrainy, państw bałtyckich oraz bałkańskich. W piątek wieczorem do Polski ma przylecieć prezydent USA Barack Obama. Na piątek i sobotę zaplanowanych zostało też 11 zgromadzeń - zarówno pikiet, jak i manifestacji. To oznacza duże kłopoty dla kierowców.

Władze Warszawy musiały uporać się z problemem ruchu na zabezpieczanych ulicach i placach, jednak sposób, w jaki się za to zabrały, budzi kontrowersje. Jak informuje PAP, miejskie służby bez ostrzeżenia o zakazie parkowania, a straż miejska pod osłoną nocy odholowywała samochody i wywoziła je na peryferia stolicy. Znaki informujące o czasowym zakazie parkowania powinny stanąć pięć dni przed datą jego wprowadzania. Zaczęto je jednak ustawiać dopiero w środę. Kontrowersyjne jest również to, że w czasie gdy trwała już akcja straży miejskiej, parkomaty przyjmowały opłaty za postój zamiast informować o czasowym zakazie parkowania.

d4c1ho9

* 20 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIESZ O LIMUZYNIE OBAMY * Największe utrudnienia dla kierowców spodziewane są jednak w piątek i sobotę. 27 maja od rana do ok. godz. 14:00 zamknięta dla ruchu kołowego będzie ulica Krakowskie Przedmieście od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej. 27 maja, w godzinach od ok. 14:00 do ok. 19:00 oraz 28 maja, od ok. 13:00 do ok. 16:00 zamknięta dla ruchu kołowego będzie ulica Żwirki i Wigury od lotniska im. Fryderyka Chopina do pomnika Lotnika.

(fot. PAP/EPA/Brendan Smialowski Pool)
Źródło: (fot. PAP/EPA/Brendan Smialowski Pool)

Jak poinformowała Magdalena Łań z wydziału prasowego urzędu m.st. Warszawy, ze względu na przejazd VIP-ów zamykane będą czasowo również inne ulice, m.in.: Trasa Łazienkowska (od pomnika Lotnika do placu na Rozdrożu), Trakt Królewski (od ul. Belwederskiej do Zamku Królewskiego, a całkowicie w przypadku odcinka od ronda de Gaulle'a do placu Zamkowego - od piątku do niedzieli), Al. Jerozolimskie (od ul. Chałubińskiego do ronda de Gaulle'a) oraz pl. Krasińskich i rejon skrzyżowania ul. Andersa i Anielewicza.

Wzdłuż tych ulic nie będzie można też się zatrzymywać. Miasto poinformowało również, że trasy przejazdu VIP-ów mogą być wyłączone nawet do trzech godzin przed przejazdem, natomiast drogi poprzeczne do nich na ok. pół godziny przed przejazdem kolumny.

d4c1ho9

Parkować nie będzie można w okolicach hoteli, w których zatrzymają się prezydenci państw. Chodzi o hotele Hyatt, Sheraton, Marriott (w którym zatrzyma się prezydent USA) oraz Pałac Prezydencki, Zamek Królewski, plac Piłsudskiego i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski )
Źródło: (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski )

Nie będzie można też przechodzić w okolicy Zamku Królewskiego (wschodnia część placu Zamkowego) oraz Pałacu Prezydenckiego (obustronnie od ul. Ossolińskich do skweru Hoovera), jak również w rejonie trzech wymienionych hoteli.

d4c1ho9

Uruchomiono specjalną policyjną infolinię. Pod numerem (22) 60-38-038 będzie można uzyskać informacje o bieżących zmianach organizacji w ruchu.

* 20 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIESZ O LIMUZYNIE OBAMY * W związku ze spodziewanym utrudnieniami komunikacyjnymi podjęto również decyzję, że bilety na komunikację miejską będą respektowane w pociągach Kolei Mazowieckich. Pociągami będzie można przejechać na odcinkach Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia.

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski )
Źródło: (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski )

Na te dni uruchomiono też specjalną linię autobusową "Z75", która będzie kursowała od przystanku Metro Wilanowska poprzez Aleję Wilanowską, ul. Puławską, Poleczki, Wirażową, Narkiewicza przez ul. Żwirki i Wigury. To ma zmniejszyć utrudnienia w ruchu na warszawskie lotnisko Okęcie. Wojewoda mazowiecki zdecydował też, że już od czwartku na terenie Warszawy, w rejonach dróg dojazdowych do lotniska im. Fryderyka Chopina, Pałacu Prezydenckiego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz hoteli: Marriott, Sheraton, Hyatt i ronda de Gaulle'a, obowiązywać będzie zakaz przewożenia niebezpiecznych towarów.

d4c1ho9

- Zalecamy, aby osoby poruszające się po terenie lewobrzeżnej Warszawy korzystały w tym okresie przede wszystkim z usług komunikacji, a przede wszystkim: pociągów, metra, Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich - zaznaczyła Łań. Władze Warszawy apelują też, by przestrzegać wprowadzonych w tym okresie zmian w organizacji ruchu oraz stosować się do poleceń policji, Straży Miejskiej oraz Biura Ochrony Rządu.

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski )
Źródło: (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski )

11 pikiet i zgromadzeń

27 i 28 maja w Warszawie ma się też odbyć 11 pikiet i zgromadzeń. Największą z nich zaplanowano na sobotę - "Marsz Wyzwolenia Konopi". Zarejestrowany on został na 2 tys. osób, a imprezy z nim związane zaplanowane są od godziny 10 do 22.

d4c1ho9

Środki ostrożności powzięte w związku ze szczytem państw Środkowej Europy i wizytą Baracka Obamy przypominają te, które obowiązywały podczas innych wizyt najważniejszych osób na świecie. W 2006 roku podczas pielgrzymki Benedykta XVI nad jego bezpieczeństwem w stolicy czuwało 5 tys. policjantów, a ulice, po których jechał papamobile, podobnie jak teraz, były zamykane trzy godziny przed planowanym przejazdem.

Źródło: PAP

tb/

d4c1ho9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c1ho9
Więcej tematów