Trwa ładowanie...

Wiesmann powróci dzięki nowym brytyjskim właścicielom

Wiesmann powróci dzięki nowym brytyjskim właścicielomŹródło: mat. prasowy
dn2icbj
dn2icbj

Niszowa niemiecka marka Wiesmann od 1988 roku produkowała sportowe samochody wyglądem nawiązujące do stylistyki retro. Jednak 26 lat później, w 2014 roku firma zbankrutowała i została zamknięta. Teraz dzięki brytyjskim inwestorom na wrócić.

Wiesmann przez lata oferował nietypowe samochody, których stylistyka inspirowana była modelami sprzed lat. Choć nie było to klasyczne retro, to autom z gekonem na masce bliżej było do brytyjskiego Morgana, niż nowoczesnych modeli bardziej znanych marek. Pod tym nietypowym nadwoziem kryła się jednak całkiem nowoczesna konstrukcja, wykorzystująca aluminium i włókno szklane. Za napęd odpowiadały silniki BMW, a w najnowszym modelu nawet dwusprzęgłowa skrzynia o 7 przełożeniach.

Efekt takiego połączenia był imponujący. Najmocniejszy model oferujący 555 KM pozwalał na osiągnięcie 100 km/h w 3,9 s i rozpędzenie się do ponad 300 km/h. Osiągi godne auta sportowego z najwyższej półki. Jednak równie imponująca była cena. Ponad 800 tys. zł to spora kwota za niezbyt luksusowy samochód, który choć wyróżniający się na drodze, to nie oferował jakości np. Porsche.

W efekcie, ta niszowa marka była raczej ciekawostką dla nielicznych osób gotowych dla oryginalności zrezygnować z bardziej pewnego zakupu. To w końcu doprowadziło do upadku. Teraz Wiesmann będzie miał drugą szansę. Założyciel firmy, Friedhelm Wiesmann, zdradził holenderskiemu serwisowi Autovisie, że markę kupiło brytyjskie małżeństwo – Berry i Anita Tatalovic.

W planie jest ponowne uruchomienie produkcji. Nie wiadomo jednak, kiedy to dokładnie nastąpi, ani jakie modele trafią do oferty przywróconego do życia Wiesmanna. Jedno jest pewne – świat motoryzacji na pewno będzie dzięki temu ciekawszy.

dn2icbj

sj, moto.wp.pl

dn2icbj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn2icbj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj