Trwa ładowanie...
d2b86w3

Wiesmann powróci dzięki nowym brytyjskim właścicielom

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiesmann powróci dzięki nowym brytyjskim właścicielom
(mat. prasowy)
d2b86w3

Niszowa niemiecka marka Wiesmann od 1988 roku produkowała sportowe samochody wyglądem nawiązujące do stylistyki retro. Jednak 26 lat później, w 2014 roku firma zbankrutowała i została zamknięta. Teraz dzięki brytyjskim inwestorom na wrócić.

Wiesmann przez lata oferował nietypowe samochody, których stylistyka inspirowana była modelami sprzed lat. Choć nie było to klasyczne retro, to autom z gekonem na masce bliżej było do brytyjskiego Morgana, niż nowoczesnych modeli bardziej znanych marek. Pod tym nietypowym nadwoziem kryła się jednak całkiem nowoczesna konstrukcja, wykorzystująca aluminium i włókno szklane. Za napęd odpowiadały silniki BMW, a w najnowszym modelu nawet dwusprzęgłowa skrzynia o 7 przełożeniach.

Efekt takiego połączenia był imponujący. Najmocniejszy model oferujący 555 KM pozwalał na osiągnięcie 100 km/h w 3,9 s i rozpędzenie się do ponad 300 km/h. Osiągi godne auta sportowego z najwyższej półki. Jednak równie imponująca była cena. Ponad 800 tys. zł to spora kwota za niezbyt luksusowy samochód, który choć wyróżniający się na drodze, to nie oferował jakości np. Porsche.

d2b86w3

W efekcie, ta niszowa marka była raczej ciekawostką dla nielicznych osób gotowych dla oryginalności zrezygnować z bardziej pewnego zakupu. To w końcu doprowadziło do upadku. Teraz Wiesmann będzie miał drugą szansę. Założyciel firmy, Friedhelm Wiesmann, zdradził holenderskiemu serwisowi Autovisie, że markę kupiło brytyjskie małżeństwo – Berry i Anita Tatalovic.

W planie jest ponowne uruchomienie produkcji. Nie wiadomo jednak, kiedy to dokładnie nastąpi, ani jakie modele trafią do oferty przywróconego do życia Wiesmanna. Jedno jest pewne – świat motoryzacji na pewno będzie dzięki temu ciekawszy.

sj, moto.wp.pl

Poznaj nową Hondę CR-V. Ten samochód cię wyróżni

d2b86w3

Podziel się opinią

Share

d2b86w3

d2b86w3