Trwa ładowanie...
who
05-05-2017 22:53

WHO: Nadmierna szybkość przyczyną co trzeciego wypadku drogowego

Nadmierna, niedostosowana do warunków szybkość to przyczyna co trzeciego wypadku drogowego. Aż 90 proc. rannych i zabitych w tych wypadkach przypada na kraje o niskich i średnich dochodach - stwierdza ogłoszony w piątek (5 maja) raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

WHO: Nadmierna szybkość przyczyną co trzeciego wypadku drogowegoŹródło: Materiały prasowe, fot: Policja
d33qts7
d33qts7

Liczbę zabitych i rannych w tych krajach, w których zarejestrowano 54 proc. wszystkich pojazdów spalinowych, można by zmniejszyć za pomocą prostych środków. Jednak - według raportu - w tych krajach nie są one stosowane albo stosuje się je zbyt rzadko.

Według analiz dokonanych przez ekspertów WHO z okazji organizowanego przez ONZ w dniach 8-14 maja Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, od 40 do 50 proc. kierowców narusza z reguły ograniczenia prędkości pojazdów, co ma ciężkie następstwa dla przechodniów, zwłaszcza dla dzieci, jak również dla rowerzystów i motocyklistów.

Co roku 1,25 mln osób umiera na ulicach. Wypadki drogowe stanowią na świecie dziewiątą przyczynę śmiertelności. Jednak gdy chodzi o osoby w wieku od 15 do 29 lat, jest to pierwsza przyczyna zgonów.

Ponadto 50 milionów osób rocznie zostaje rannych w wypadkach drogowych. Pół tysiąca dzieci - czytamy w raporcie WHO - ginie codziennie na drogach, a tysiące zostaje rannych.

d33qts7

"Zwiększenie prędkości pojazdu o 1 km na godzinę o 3 proc. zwiększa prawdopodobieństwo zderzenia, którego rezultatem są ranni, i o 4 do 5 proc. zderzenia ze skutkiem śmiertelnym" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor departamentu chorób niezakaźnych oraz zapobiegania przemocy i urazom WHO Etienne Krug.

Wypadek, w którym samochód uderza przechodnia z prędkością 50 km/h, w 20 proc. kończy się śmiercią, a przy 80 km/h prawdopodobieństwo wypadku śmiertelnego wzrasta do 60 proc.

W Afryce, gdzie samochody i drogi są w gorszym stanie - stwierdza raport WHO - prawdopodobieństwo śmierci w razie wypadku drogowego jest przeciętnie trzykrotnie większe niż w Europie.

Naszym zdaniem

Chociaż przytoczone w depeszy informacje wyglądają ogólnie i mogą wydawać się odległe od naszych realiów, wcale tak nie jest. Polska również zapisuje się w tych niechlubnych statystykach. Główną przyczyną wypadków na prostych odcinkach w 2016 roku według statystyk polskiej policji było właśnie niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Było to aż 3667 zdarzeń.

d33qts7

Główne przyczyny wypadków na autostradach w Polsce w 2016 roku to również niedostosowanie prędkości - 145 zdarzeń. Co fatalne - ta liczba wzrosła od 2015, z poziomu 134. W 2016 tylko w tego typu zdarzeniach na autostradach* w Polsce zginęło 13 osób a 214 było rannych.*

Długi weekend majowy jeszcze nie dobiegł końca. Pamiętajcie - zdjęcie nogi z gazu sprawi, że na miejsce dojedziecie najwyżej kilkanaście minut później. Redukcja szansy wpisania się w niechlubne, powyższe statystyki jest warta znacznie więcej niż ten kwadrans.

Źródło: PAP. Oprac. Mariusz Zmysłowski

d33qts7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33qts7
Więcej tematów