Trwa ładowanie...

W Polsce powstanie sieć stacji tankowania wodoru

W Polsce powstanie sieć stacji tankowania wodoruŹródło: Materiały prasowe
d6y8xdh
d6y8xdh

Do 2030 r. w Polsce ma powstać sieć stacji tankowania wodoru. Projekt koordynuje Instytut Transportu Samochodowego, zaś finansowanie zostanie zapewnione dzięki funduszom z Unii Europejskiej.

Pierwsza stacja zostanie zbudowana w Poznaniu, najprawdopodobniej w ciągu najbliższych 5 lat. Kolejnej, do 2025 r., możemy spodziewać się w Warszawie. W ten sposób stacje tankowania wodoru znajdą się na odcinkach korytarzy europejskich, przebiegających przez Polskę, łączących Morze Północne i Adriatyk z Bałtykiem. Kolejne miejsca na liście to Białystok, Szczecin, okolice Łodzi, Trójmiasta i Katowic oraz Wrocław i Kraków. Przy wyborze lokalizacji brano pod uwagę takie czynniki, jak PKB, gęstość zaludnienia i natężenia ruchu drogowego. Koszt powstania jednego punktu to ok. 1 mln euro.

Instytut Transportu Samochodowego szacuje, że w 2040 r. po drogach będzie jeździć ok. 600 000 pojazdów napędzanych wodorem, a 10 lat później będzie ich przeszło 2 mln. Wytwarzaniem wodoru dla potrzeb tych stacji zainteresowane są PKN Orlen i Lotos. - Zdecydowaliśmy się na taki krok, bo mamy świadomość, że hybrydy są jedynie przystankiem na drodze do zerowej emisji spalin. Toyota Mirai była pierwszym seryjnym autem na wodór. Do grona producentów dołączył też Hyundai z modelem ix35, a wkrótce produkcję seryjną rozpocznie Honda - powiedział dyrektor ITS, dr inż. Marcin Ślęzak. W Instytucie już zaczyna swoją działalność eksperymentalny punkt tankowania wodoru.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Ogłoszenie planu rozpoczęcia programu budowy sieci stacji tankowania wodoru w Polsce zbiegło się z prezentacją pierwszego auta na wodór na ulicach Warszawy. W Europie Toyota Mirai jest oferowana na rynkach niemieckim, brytyjskim i duńskim, zaś do pozostałych krajów ma trafić w miarę rozwoju infrastruktury tankowania wodoru. Choć wrażenia z jazdy są podobne jak w przypadku samochodów elektrycznych, to podstawową różnicą jest sposób wytwarzania prądu. Mirai ma dwa trójwarstwowe zbiorniki o pojemności 122,4 l, wykonane z włókna węglowego i szklanego, w których znajduje się sprężony pod ciśnieniem 700 barów wodór. Tankowanie tego paliwa trwa 3 minuty, zaś zasięg wynosi od 550 do 850 km.

d6y8xdh

Obecnie za kilogram wodoru, na którym można przejechać co najmniej 120 km, w zależności od kraju należy zapłacić od 6 do 10 euro (ok. 25,5 - 42,5 zł). Prawdopodobnie wraz z rozwojem sieci stacji i zwiększaniem liczby zasilanych w ten sposób aut będzie on jednak tanieć.

ll

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj