Trwa ładowanie...

W gliwickim Oplu ruszyła produkcja sportowej Astry OPC

W gliwickim Oplu ruszyła produkcja sportowej Astry OPCŹródło: zdjęcie producenta
d1wuq1e
d1wuq1e

W gliwickiej fabryce General Motors, w poniedziałek 14 maja 2012 r., oficjalnie ruszyła produkcja sportowej wersji opla Astry IV, noszącej oznaczenie OPC.

Do końca 2012 roku fabryka planuje wyprodukować ok. 2 tys. egzemplarzy Astry OPC. Wielkość dalszej produkcji będzie zależała od zapotrzebowania rynku. - Przy takich autach to głównie reakcja na rynek. Nie traktujemy tych aut, jako wysokowolumenowe. To mocne auto, wizerunkowe - wskazał Korpak.

Opel Astra OPC wyposażony jest w turbodoładowany benzynowy dwulitrowy silnik o mocy 280 KM i momencie obrotowym 400 Nm. Zgodnie z tradycją marki, podobnie jak wcześniejsze wersje OPC, najnowsza Astra z tym oznaczeniem była testowana na północnej pętli toru wyścigowego Nurburgring. Jeden z testów objął 10 tys. km jazdy na torze - firma przekonuje, że odpowiada to 180 tys. km jazdy w normalnych warunkach.

W tym roku gliwicka fabryka Opla rozpocznie jeszcze produkcję trzeciej wersji nadwoziowej Astry IV generacji - po wakacyjnej przerwie produkcyjnej w Gliwicach z zakładu zacznie wyjeżdżać sedan przeznaczony głównie na rynki Europy Środkowej i Wschodniej, Turcji oraz Hiszpanii. Na 2013 rok przygotowywana jest produkcja Astry IV w wersji cabrio.

(fot. Tomasz Budzik)
Źródło: (fot. Tomasz Budzik)

Wszystkie te modele będą powstawały na jednej linii produkcyjnej. Umożliwia to wspólna dla wszystkich wersji tego modelu tzw. platforma delta. Niezależnie od tego np. wersje pięciodrzwiowa i GTC bardzo się różnią - spośród elementów zewnętrznych takie same są w nich tylko lusterka i antena. Taka odmienność oznaczała konieczność dużych inwestycji podczas przygotowywania produkcji, szczególnie na wydziałach tłoczni i spawalni.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Jak zaakcentował Korpak, GM ciągle inwestuje w rozwój i przygotowywanie nowych wersji i modeli w Gliwicach - od momentu powstania fabryki i rozpoczęcia produkcji w 1998 r. w tempie 45 mln euro rocznie. Dotąd inwestycje pochłonęły ok. 920 mln euro.

d1wuq1e
(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

W obecnej produkcji fabryki dominuje pięciodrzwiowy model Astry IV, którego w 2011 roku wyprodukowano niespełna 137 tys. egzemplarzy. Produkowanej od jesieni 2011 roku trzydrzwiowej Astry IV GTC powstało w 2011 r. ponad 15,7 tys. sztuk, a Astry III sedan - ok. 21,2 tys. egzemplarzy. Łączne prognozy produkcji na ten rok zbliżają się do 160 tys. samochodów (w tym ok. 60 tys. Astry GTC).

Kierownictwo i załoga fabryki czekają na ostateczną decyzję w sprawie lokalizacji produkcji kolejnej generacji Astry. Według Korpaka ma ona zapaść w tym kwartale; być może jeszcze w tym miesiącu. Jeżeli okaże się ona korzystna dla Gliwic, w zakładzie rozpoczną się przygotowania - w ciągu dwóch-trzech lat powstaną m.in. nowe obiekty.

Fabryka w tym kontekście raczej nie myśli o wzroście przekraczającego 2,8 tys. osób zatrudnienia - ewentualna produkcja Astry V zastąpiłaby bowiem w okolicach 2015 r. produkcję Astry IV.

d1wuq1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wuq1e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj