Trwa ładowanie...
porady
25 lipca 2011, 15:15

W czasie deszczu hamuj wcześniej!

W czasie deszczu hamuj wcześniej!Źródło: PAP/Paweł Supernak
d3qtkcr
d3qtkcr

Jazda samochodem w czasie rzęsistego deszczu wymaga od kierowcy nie tylko rozsądku, dobrego wzroku i refleksu, ale również doświadczenia. Oto pięć rad na podróż w niepogodę.

(fot. PAP/Maciej Chmiel)
Źródło: (fot. PAP/Maciej Chmiel)

Na zalanej deszczem drodze wydłuża się droga hamowania i łatwiej o poślizg. – Omijajmy rozlewiska na jezdniach i słuchajmy w aucie radiowych komunikatów o pogodzie i stanie dróg – radzi Witold Rogowski, ekspert ogólnopolskiej sieci motoryzacyjnej ProfiAuto.pl

Długotrwałe ulewy powodują, że polskie drogi stają się jeszcze bardziej niebezpieczne. Dlatego wybierając się w dłuższą podróż samochodem, czy nawet w krótką np. do pracy powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników dróg. Oto kilka rad, z których warto skorzystać przy złej pogodzie:

  1. Zadbaj o opony i jedź ostrożniej
(fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)

- Przede wszystkim starajmy się jeździć ostrożniej i wcześniej zaczynajmy hamowanie. Omijajmy także kałuże, bo nie wiadomo co znajduje się pod nimi. Sprawdźmy też opony, jeśli są „łyse”, to przy takiej ilości wody nasz samochód będzie miał dużo mniejszą przyczepność, ponieważ ogumienie nie odprowadzi wody spod kół. Utworzy się wówczas tzw. poduszka wodna, która nie tylko wydłuża hamowanie, ale może też doprowadzić do poślizgu.

  1. Słuchaj lokalnych komunikatów radiowych
d3qtkcr

- Pamiętajmy, że duże ilości deszczu powodują, iż w niektórych miejscach, szczególnie w miastach niektóre ulice zamieniają się w potoki. Często powstają one co jakiś czas w tych samych miejscach. Warto pamiętać o tym gdzie już widzieliśmy takie rozlewiska, a w czasie jazdy słuchać lokalnych komunikatów radiowych o warunkach na drodze.

(fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)
  1. Unikaj rozlewisk

Wjeżdżanie na zalane ulice, nawet jeśli woda wydaje się być płytka, może się źle skończyć. – Zwłaszcza kiedy wjeżdżamy szybko, możemy stracić tablicę rejestracyjną, urwać osłonę pod silnikiem, zalać elementy w komorze silnikowej (wody szczególnie nie lubi aparat zapłonowy, cewka, przewody wysokiego napięcia i filtr powietrza). Woda może również dostać się do tłumika końcowego, co może spowodować przyspieszone rdzewienie – mówi Witold Rogowski.

  1. Włącz klimatyzację, bo „zbiera” wilgoć
d3qtkcr

W deszczową pogodę jeździmy z włączoną klimatyzacją, eliminuje ona osadzanie się pary na szybach. Zwracajmy też większą uwagę na stan techniczny wycieraczek i oświetlenia. Te elementy w deszczu zużywają się o wiele szybciej, a odgrywają zasadniczą rolę w czasie jazdy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Nie zaszkodzi też powrót do „zimowych” (gumowych) dywaników. O wiele łatwiej wylać z nich wodę, dzięki czemu nie będzie ona stać w aucie i parować nam na szyby. Deszcz nie zagrozi wnętrzu auta, jeśli zamykamy szyby. W przypadku nadciągającej fali powodziowej - oczywiście... auto przestawiamy w wyższe miejsce.

  1. Zabierz osłonę w razie awarii

Nawet jeśli jedziemy do biura do centrum miasta warto zabezpieczyć się przed deszczem tak, jakbyśmy mieli iść pieszo: zabrać parasol i kurtkę przeciwdeszczową. Warto też zabrać rękawiczki warsztatowe do bagażnika. Wymiana koła w deszczową pogodę nie będzie należała do przyjemnych czynności. Warto zabezpieczyć się na tyle, na ile to możliwe.

Źródło: ProfiAuto

tb/mw/mw

d3qtkcr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qtkcr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj