Trwa ładowanie...
d4190wq
W 2020 roku w Polsce powstanie 6 tys. punktów ładowania dla samochodów elektrycznych

W 2020 roku w Polsce powstanie 6 tys. punktów ładowania dla samochodów elektrycznych

Pierwsze polskie samochody elektryczne mogą trafić na ulice już w 2018 r. – tak zakłada projekt ElectroMobility, który wchodzi już w etap realizacji. Powstanie samych aut to jednak tylko część wyzwań, jakie stają przed polskim przemysłem motoryzacyjnym – wraz z nimi musi się pojawić nowa, rozbudowana infrastruktura obsługi tego typu pojazdów. Ministerstwo Energii obiecuje, że do 2020 r. powstanie 6 tys. punktów ładowania, które będą rozmieszczone w 32 miastach Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4190wq

– Ten plan oczywiście obejmuje infrastrukturę, nie jest to bezpośrednio nasze zadanie, natomiast gdy będziemy mieli zdefiniowaną koncepcję tego samochodu, będziemy się zastanawiali, w jaki sposób ten samochód powinien korzystać z infrastruktury, bo dostęp do infrastruktury i modele korzystania z niej mogą być przewagą tego samochodu, który powstanie – mówi Piotr Zaremba, szef projektu ElectroMobility Poland.

Zaznacza, że najważniejszym elementem infrastruktury obsługującej samochody elektryczne są punkty ładowania. W tym momencie w naszym kraju ich brakuje.

d4190wq

– Patrząc na mapę, dzisiaj tych punktów ładowania jest zdecydowanie za mało, abyśmy mogli samochód elektryczny traktować jako alternatywę dla spalinowego. Takim autem możemy dzisiaj poruszać się tylko po mieście, a to też w ograniczonym zakresie – komentuje Zaremba.

Specjalista zauważa, że w krajach takich jak Niemcy infrastruktura została zepchnięta na dalszy plan, przez co samochody elektryczne sprzedają się o wiele gorzej, niż prognozowano. W naszym kraju ma być inaczej.

– My dziś w Polsce zaczynamy od infrastruktury, projekt ustawy o elektromobilności, który został przygotowany w Ministerstwie Energii, gwarantuje, że w 2020 r. powstanie 6 tys. punktów ładowania w Polsce. Będą one rozmieszczone w 32 aglomeracjach w taki sposób, aby samochodem elektrycznym można było jeździć zarówno w ramach tych miast, jak i pomiędzy nimi – wyjaśnia Piotr Zaremba.

d4190wq

Podziel się opinią

Share

d4190wq

d4190wq