Trwa ładowanie...
dnx6hn3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Volvo z autopilotem w 2017 r. na ulicach Goeteborga

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Volvo z autopilotem w 2017 r. na ulicach Goeteborga
(zdjęcie producenta)
dnx6hn3

Na ulicach Goeteborga w 2017 roku pojawi się 100 samochodów wyposażonych w autopiloty - wynika z porozumienia zawartego w poniedziałek przez koncern Volvo, władze miasta oraz szwedzki nadzór transportu.

Według twórców projektu "Drive Me" kamery, nawigator GPS oraz czujniki będą w stanie zastąpić kierowcę. System autopilota ma działać podobnie jak w przypadku samolotów, okresowo, i nie zastąpi całkowicie człowieka. - Autopilot umożliwi kierowcom korzystanie z telefonów komórkowych czy tabletów w trakcie jazdy bez uszczerbku dla bezpieczeństwa - twierdzi prezes Volvo Car Group, Hakan Samuelsson.

Wprowadzenie systemu automatycznego prowadzenia pojazdu zmniejszy ryzyko wypadków, co wpłynie pozytywnie na środowisko. - Pozwoli produkować lżejsze samochody - uważa szwedzka minister infrastruktury Catharina Elmsaeter Svaerd.

dnx6hn3

Pierwsze autopiloty w 100 pojazdach testować mają w 2017 roku zwykli kierowcy w ruchu miejskim w Goeteborgu i okolicach. Aby było to możliwe, szwedzki nadzór drogowy przeprowadzi analizę koniecznych zmian w przepisach. - Jest kilka ważnych kwestii prawnych do rozstrzygnięcia, np. ubezpieczenia" - twierdzi dyrektor szwedzkiego Urzędu ds. Ruchu Drogowego Staffan Widlert.

Niektóre technologie wykorzystywane w autopilocie są już stopniowo wprowadzane do seryjnie produkowanych samochodów. Oprócz Volvo jazdę bez udziału kierowcy testują także inne koncerny motoryzacyjne, m.in. BMW oraz Nissan.

Zobacz najpopularniejsze gadżety motoryzacyjne na Allegro!

dnx6hn3

Podziel się opinią

Share

dnx6hn3

dnx6hn3