Trwa ładowanie...
d49s6ao

Volkswagen będzie współpracował z poznańską AWF

d49s6ao
d49s6ao

Wspólne projekty badawczo-rozwojowe i współpracę w zakresie ergonomizacji miejsc pracy zakłada umowa podpisana między poznańską Akademię Wychowania Fizycznego a firmą VW Poznań.

W myśl porozumienia, pracownicy naukowi AWF mają aktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia i projektowania ergonomicznych miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym oraz przygotowywać zestawy ćwiczeń poprawiających funkcjonowanie określonych partii mięśni pracowników.

Rektor AWF prof. Jerzy Smorawiński podkreślił, że to pierwsza umowa, którą uczelnia podpisała z zakładem produkcyjnym. Jego zdaniem dzięki nawiązanej współpracy AWF przeprowadzi badania naukowe, które znajdą zastosowanie w praktyce. - Od dawna zajmujemy się biomechaniką osób niepełnosprawnych i aktywności sportowej, ale patrzyliśmy też, aby przełożyć te doświadczenia na zakłady pracy. Poprzez współpracę z Politechniką Poznańską wciągnęliśmy się w zagadnienia dotyczące ergonomii w zakładach pracy - dodał rektor.

AWF zamierza podjąć współpracę z firmą VW Poznań w ramach konsorcjum nauki z przemysłem, gdyż jest to warunek na pozyskanie europejskich środków finansowych w ramach projektów badawczo-rozwojowych. W pracach ma też uczestniczyć Politechnika Poznańska - uczelnie w ub. roku podpisały umowę o współpracy. Jednym z tematów badań będą przeciążenia narządów ruchu w przemyśle motoryzacyjnym. Naukowcy chcą przebadać pracowników VW, którzy wykonują tzw. monotypy ruchowe - wielokrotnie powtarzają tę samą czynność. Badania mają pomóc w przyszłości wyeliminować negatywne skutki takiej pracy.

d49s6ao

Jak powiedziała członek zarządu VW Poznań ds. personalnych Jolanta Musielak, w firmie "miejsca pracy są ciągle optymalizowane". - Siłą rzeczy załoga będzie się nam starzała, bo Europa starzeje się demograficznie. By utrzymać bezpieczeństwo zatrudnienia, dopracować w dobrym zdrowiu do 67 lat, musimy bardzo dużo inwestować w miejsca pracy, w ich kształtowanie oraz w świadomość i profilaktykę naszych pracowników - tłumaczyła Musielak. Kierownik katedry biomechaniki AWF dr hab. Małgorzata Ogurkowska zaznaczyła, że 90 proc. dorosłej populacji ma problemy z narządami ruchu, szczególnie z kręgosłupem. Jednym z powodów schorzeń jest przyjmowanie niewłaściwych pozycji podczas pracy. - Mamy odpowiednie laboratorium i możemy dużo powiedzieć na temat zdrowia pracowników i ergonomizacji miejsc pracy. Chcemy prowadzić nie tylko diagnostykę, ale również terapię i zapobiegać - dodała Ogurkowska.

AWF jest czwartą uczelnią, z którą współpracuje VW Poznań. Wcześniej fabryka nawiązała kontakt z Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Ekonomicznym oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. VW Poznań zatrudnia obecnie ok. 7 000 osób. Należy do niego fabryka, która w ub. roku wyprodukowała ponad 175 000 samochodów. Spółka buduje pod wielkopolską Wrześnią nowy zakład, w którym wytwarzany będzie samochód dostawczy Crafter.

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

d49s6ao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49s6ao
Więcej tematów