Trwa ładowanie...

Vespa ma 75 lat. W tym czasie wyprodukowano 19 mln egzemplarzy

Nie ma na świecie drugiego tak rozpoznawalnego skutera jak Vespa. Włoska linia miejskich jednośladów świętuje właśnie 75-lecie, a z taśmy produkcyjnej zjechał 19-milionowy egzemplarz. Popularność tych skuterów ponownie szybko rośnie.

Vespa GTS 75thVespa GTS 75thŹródło: Materiały prasowe, fot: Piaggio
d40afpy
d40afpy

Vespy kojarzą się z ciasnymi ulicami większych i mniejszych włoskich miast, ale skutery te można spotkać na całym świecie. Ich widok nie dziwi w amerykańskich aglomeracjach czy pełnych jednośladów azjatyckich miejscowościach. Aktualnie najbardziej znany model produkowany przez Piaggio sprzedawany jest w 83 krajach na całym świecie.

Vespy produkowane są nieprzerwanie od 1946 r. i stały się jednymi z najbardziej kultowych jednośladów na świecie. Ich charakterystyczne metalowe nadwozie to nie tylko buduje pojazd służący do przemieszczania się, ale jest też elementem mody. Popularność Vespy nieco spadła, gdy w połowie pierwszej dekady XXI w. produkcja wynosiła 50 tys. sztuk rocznie. Jednak teraz znowu rośnie i już w 2018 r. przekroczyła 200 tys. egzemplarzy.

Łącznie przez 75 lat wyprodukowano 19 mln vesp. Tę liczbę zamknął egzemplarz modelu GTS 300 w edycji specjalnej na 75-lecie modelu, który niedawno opuścił fabrykę Pontedera, gdzie włoskie skutery powstają od samego początku.

Z okazji jubileuszu Vespa przygotowała oferowane tylko przez 2021 r. limitowane odmiany na 75. rocznicę. Oferowane one są dla modeli Primavera (50, 125 i 150 cm3) oraz GTS (125 i 300 cm3). Wyróżniają się one między innymi specjalnym kremowo-żółtym lakierem i liczbą 75 na boku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40afpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40afpy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj