Trwa ładowanie...
22 lipca 2015, 10:08

Używany Fiat Seicento - czy warto kupić?

15
3
89
Share
Używany Fiat Seicento - czy warto kupić?Źródło: Marcin Rokicki
d3yn53x
d3yn53x

Fiat Seicento był kiedyś prawdopodobnie najciekawszą propozycją wśród tego typu aut na naszym rynku. A dziś? Czy warto zainteresować się używanym egzemplarzem? Małe samochody mają to do siebie, że zwykle (mówiąc delikatnie) nie są zbyt urodziwe. Na dodatek wyglądają jak żywcem przeniesione z kreskówki. W przypadku Seicento jest jednak lepiej.

Auto pojawiło się na rynku w 1998 roku, zastępując model Cinquecento. Nadwozie „Seja” zachowało styl charakterystyczny dla poprzednika, jednocześnie nie wyglądało dziwnie, ani nie było przekombinowane. Karoseria została delikatnie wygładzona, co szczególnie widać po przedniej i tylnej partii nadwozia. Mały Fiacik oferowany był jedynie w wariancie 3-drzwiowym (w tym jako van bez tylnej kanapy).

Dużym plusem są niewielkie wymiary samochodu, dzięki czemu jazda w miejskiej dżungli (szczególnie znalezienie wolnego miejsca parkingowego) nie stanowi żadnego problemu – polecamy jednak wybór egzemplarza wyposażonego we wspomaganie kierownicy.

W 2000 roku samochód został poddany faceliftingowi (kosmetyczne zmiany nadwozia i wnętrza). Dwa lata później z oferty wycofano popularny silnik o pojemności 0,9 litra. Rok 2004 przyniósł kolejny „symboliczny” facelifting, a później zmieniono nazwę na „Fiat 600”.

Oczywistym jest, że po aucie tej klasy nie należy spodziewać się cudów. Aby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć do wnętrza Seicento. Kokpit został zaprojektowany w sposób przejrzysty i funkcjonalny. Niestety, gorzej z jakością plastików zastosowanych do jego wykończenia. Są twarde, nieodporne na zarysowania, a z czasem zaczynają donośnie skrzypieć. Tapicerka również nie należy do wzorców trwałości. Przednie fotele mogłyby zapewniać lepsze trzymanie boczne, przy czym zasiadając na nich, nie brakuje miejsca na nogi i nad głowami. Na dłuższe trasy średnio się nadają, ale do jazdy po mieście komfort jaki oferują w zupełności wystarczy.

d3yn53x

Pamiętajmy jednak o wymiarach tego samochodu, a dokładnie o jego szerokości. Podróżując we dwójkę, miejsca na rozłożenie łokci może okazać się zbyt mało. Tylną kanapę polecamy głównie dzieciom lub osobom o drobnej budowie ciała.

(fot. Marcin Rokicki)
Źródło: (fot. Marcin Rokicki)

Pojemność bagażnika tego auta wynosi 170 l (810 l po rozłożeniu siedzeń) i jest porównywalna z ówczesnymi konkurentami klasowymi. W egzemplarzach pochodzących z Polski wyposażenie jest z reguły ubogie. Co innego w przypadku samochodów sprowadzonych. Na ich pokładzie możemy znaleźć nawet taki dodatek jak klimatyzacja. Wersje, w jakich dostępne było auto, to: S, SX, Sporting, Young, Brush, Suite, Fun, Actual, Dynamic, 2Tone, Active, Mia, Sound, Hobby, Sole, Fresh, Schumacher (limitowana wersja Sportinga) i 600 50th. Jak widać jest ich sporo.

d3yn53x

Pod maską znajdziemy tylko dwa silniki benzynowe (diesli nie przewidziano). Są nimi: 0,9 (39 KM) i 1,1 (54 lub 55 KM). Polecamy oczywiście topową wersję czyli Sportinga. Oprócz zmian wizualnych posiada ona m.in. skrzynię biegów o zmienionych przełożeniach, szersze aluminiowe felgi, czy stabilizator zawieszenia przedniego. Domyślnie Seicento oferowane było z 5-biegową, manualną przekładnią (niezbyt precyzyjną) bądź ze skrzynią półautomatyczną o takiej samej liczbie przełożeń (Citymatic). Ciekawostką jest elektryczna wersja tego autka o nazwie Elettra (zastosowano w niej silnik elektryczny o mocy 40 KM).

Zawieszenie zapewnia umiarkowany komfort jazdy - na większych nierównościach samochód zachowuje się jak piłeczka ping-pongowa, a na zakrętach (w trakcie ich szybszego pokonywania) wyraźnie się przechyla. W zależności od wersji, Seicento mogło być wyposażone w jedną lub dwie poduszki powietrzne, ABS, czy bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa dla pasażerów tylnej kanapy. Ze względu na małe rozmiary samochodu i duże pokrewieństwo z poprzednikiem, poziom bezpieczeństwa do najwyższych nie należy.

Potencjalny nabywca Fiata Seicento będzie miał duże pole manewru. Na naszym rynku dostępnych jest mnóstwo używanych egzemplarzy, w tym te, które przyjechały do nas zza granicy. Z reguły są lepiej wyposażone, a ich ceny niewiele większe od krajowych "golasów". Niestety ich ogólna kondycja może pozostawiać wiele do życzenia. Radzimy więc dokładnie przemyśleć czego tak naprawdę potrzebujemy. Małego auta z pełnym wyposażeniem, czy samochodu niezbyt dobrze wyposażonego, ale kupionego w kraju, pochodzącego od pierwszego właściciela, z udokumentowanym przebiegiem i często bezwypadkowego. Ceny najtańszych, całkiem nieźle utrzymanych egzemplarzy zaczynają się od około 2000 zł.

Marcin Rokicki

d3yn53x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze (89)

Dzieci widzą i słyszą. #StopMowieNienawiści.
22 lipiec 2015,
loraJa swoim seicento jeździłam 10 lat, poza częściami , które się po prostu zużywają typu amortyzatory, akumulator , klocki itp. nie robiłam nic, samochód ...Czytaj całość
22 lipiec 2015,
mechSami znawcy na forum :) Tu chodzi o prosta ekonomię jak mam dac za nowego gniota 30 000 a gabaryty te same wole dać za używkę 3000 proste !!!
22 lipiec 2015,
JanuszNajbezpieczniejszy był Fiat 126P. Strefa zgniotu kończyła się na silniku.
Rozwiń komentarze (89)
d3yn53x
d3yn53x
d3yn53x
d3yn53x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.