Trwa ładowanie...

Uwaga kierowcy – policja ma 12 nieoznakowanych motocykli z wideorejestratorami

Policja ma kolejny pomysł na zwiększenie liczby wystawianych mandatów. Oprócz standardowych działań prowadzonych przez drogówkę, do akcji wkraczają nieoznakowane motocykle.

Uwaga kierowcy – policja ma 12 nieoznakowanych motocykli z wideorejestratoramiŹródło: Policja
d4myor8
d4myor8

Pod płaszczykiem dbania o bezpieczeństwo policja pracuje nad zwiększeniem liczby wlepianych mandatów. Nie da się inaczej nazwać sytuacji, w której do wyłapywania kierowców używa się nieoznakowanych motocykli.

We fragmencie komunikatu lubuskiej drogówki czytamy, że "policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem zmotoryzowanych i niechronionych. Policyjne patrole pełnione są przy wykorzystaniu motocykli – zarówno tych oznakowanych, jak i nieoznakowanych. Nowoczesne i świetnie wyposażone maszyny są dużym ułatwieniem w eliminowaniu niebezpiecznych zachowań na drodze. Dzięki nim policjanci są w stanie jeszcze skuteczniej reagować na zagrożenia stwarzane przez nieodpowiedzialnych kierowców. Mundurowi będą służyć wszelką radą i pomocą na drodze, ale w przypadkach ujawnienia niebezpiecznej jazdy, stwarzania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym będą reagować natychmiastowo i z całą surowością".

Dlaczego więc nie połączyć działań służących wyłapywaniu piratów z prewencją? Zapewne większość kierowców, widząc oznakowany radiowóz, także motocykl, zdjęłaby nogę z gazu. Natomiast jazda motocyklem nieoznakowanym jest ewidentnie nastawiona na chęć wlepiania mandatów.

d4myor8

Zwróciłem się do rzecznika policji z pytaniem o konkretne dane dotyczące posiadanych motocykli i o zadania, jakie mają realizować. Dowiedziałem się, że w użytkowaniu jednostek policji na dzień 06.06.2017 r. w służbie ruchu drogowego znajdują się motocykle nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. Są one wykorzystywane do rejestracji zdarzeń i wykroczeń w ruchu drogowym, a także dynamicznej i statycznej kontroli prędkości.

Policja podała przykładowe marki swoich motocykli wraz z liczbą użytkowanych egzemplarzy:
BMW - 5 szt.
• Kawasaki - 6 szt.,
• Yamaha - 1 szt.

Kilka motocykli Kawasaki patroluje okolice Łodzi, a inne łapią kierowców m.in. w województwie lubuskim. Nie udało nam się ustalić, gdzie konkretnie wykorzystywane są pozostałe maszyny.

Jak poznać nieoznakowany policyjny motocykl?

Policyjne motocykle są to zwykle spore turystyczne pojazdy z dużą przednią owiewką, które są dodatkowo wyposażone w kufry boczne i kufer centralny. Oprócz tego mają zamontowane niestandardowe oświetlenie i zewnętrzne głośniki. Te światła to zwykle diodowe lampki w kolorze niebieskim. Policjanci z reguły jeżdżą na nich w białych kaskach, a służbę zazwyczaj pełnią w parach, więc na drodze warto zwracać uwagę na dwóch podobnie ubranych motocyklistów na identycznych motocyklach, wyposażonych w dodatkowe światła.

d4myor8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4myor8
Więcej tematów