Trwa ładowanie...

Unia Europejska chce głośniejszych aut elektrycznych i cichszych spalinowych

Unia Europejska chce głośniejszych aut elektrycznych i cichszych spalinowychŹródło: zdjęcie producenta
d3deswf
d3deswf

Samochody elektryczne mają wiele zalet – charakterystyka napędu jest lepsza niż w przypadku silników spalinowych, auta nie emitują spalin i są ciche. Jednak ta ostatnia cecha nie zawsze jest dobra. Elektryczne auta mogą powodować spore zagrożenie – są one tak ciche, że przechodnie mogą ich nie zauważyć i wpaść pod koła. Z tego powodu Unia Europejska chce wprowadzić wymóg, aby generowały one dźwięk ostrzegawczy.

Podobne przepisy funkcjonują już w USA od 2011, gdzie wymagane jest, aby samochody elektryczne przy niskich prędkościach wydawały dźwięki ostrzegawcze. Dzięki temu osoby niewidome lub nieuważne wiedzą, że w ich kierunku zbliża się samochód. O wprowadzeniu podobnego wymogu zadecydował Parlament Europejski. Samochody elektryczne i hybrydowe, w momencie, gdy korzystają jedynie z silnika elektrycznego, będą musiały wydawać dźwięk ostrzegawczy. Choć nie zostało dokładnie określone jaki ma to być dźwięk, to pomysłodawcy przepisów tłumaczą, że ma on być podobny do tego, jaki wydają samochody spalinowe. Nowy wymóg będzie obowiązywał od 2019 roku.

(fot. PAP)
Źródło: (fot. PAP)

Nie jest to jedyna tematyka jaką zajęli się europarlamentarzyści. Z jednej strony zarządzili, że samochody elektryczne powinny być głośniejsze, a z drugiej chcą ograniczenia hałasu produkowanego przez auta spalinowe. Hałas spowodowany ruchem ulicznym traktowany jest jako zanieczyszczenie środowiska, które źle wpływa komfort życia (np. powoduje problemy ze snem i zwiększa poziom stresu). Dlatego europejscy politycy chcą, aby samochody spalinowe emitowały o 25 proc. mniej hałasu niż dotychczas. Oznacza to, że ostrzejsze przepisy staną się kolejnym wyzwaniem dla producentów samochodów.

sj, moto.wp.pl

d3deswf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3deswf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj