Ubezpieczenie prawne pojazdu: co to jest i czy się opłaca?
Tylko część spraw związanych z wypadkami i kolizjami udaje się załatwić polubownie - nierzadko jedynym rozwiązaniem jest droga sądowa, często długa i kosztowna. O ile na pierwszą przypadłość nie mamy wpływu, o tyle przed drugą może nas ustrzec specjalne ubezpieczenie ochrony prawnej.
Polisa tego typu zapewnia stały dostęp do telefonicznych porad prawnych. Obejmuje również pokrycie kosztów związanych ze sprawą sądową, honorarium adwokata lub radcy prawnego, kosztów opinii biegłego sądowego, a nawet kosztów zasądzonych w postępowaniu na rzecz strony przeciwnej lub Skarbu Państwa.
Ubezpieczeniem ochrony prawnej pojazdu prywatnego mogą zostać objęte różne pojazdy, które nie są wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w tym samochody osobowe i motocykle, a nawet quady czy przyczepy kempingowe. Ochronie ubezpieczeniowej podlega zarówno właściciel, jak i kierujący oraz pasażerowie.
Usługa taka może przynieść wymierne korzyści. Wśród najważniejszych zalet pomocy prawnej wymienia się łatwiejsze uzyskanie odszkodowania, zwrotu kosztów leczenia i zarobków utraconych wypadków odszkodowania czy zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Źródło: D.A.S. TUOP
ll/Wirtualna Polska