Trwa ładowanie...
Marcin Łobodziński
08-06-2017 08:36

Trójkołowce na kategorię B? Jest projekt ustawy

Pomysł wraca jak bumerang, tylko w innej formie. Już teraz posiadacze prawa jazdy kat. B mogą jeździć motocyklami do pojemności 125 cm3. Klub Kukiz’15 chce, aby mogli również przesiąść się na trójkołowce.

Trójkołowce na kategorię B? Jest projekt ustawyŹródło: Materiały prasowe, fot: piaggio
d2rxq57
d2rxq57

Odpowiedni projekt ustawy już został wniesiony przez tę partię. Celem jest umożliwienie posiadaczom prawa jazdy kat. B od przynajmniej 3 lat, poruszanie się nie tylko motocyklami o pojemności silnika do 125 cm3, ale także trójkołowcami (trajkami). Są to bardzo popularne na Zachodzie maszyny, które nie mają wiele wspólnego z wywrotnymi samoróbkami czy quadami oferowanymi dawniej w USA. Dla odmiany jeździ się nimi łatwiej, a nie trudniej niż jednośladami, ponieważ dwa koła są z przodu, a nie z tyłu.

Z tego też powodu trójkołowcami mogłyby się poruszać się m.in. osoby niepełnosprawne, które nie mogą podchodzić do egzaminu na kat. A. Obecnie tylko po zdaniu takiego egzaminu można prowadzić trójkołowce, więc niepełnosprawni nie mogą z nich korzystać. Są to też wygodne pojazdy miejskie. Co ciekawe, niektóre firmy jak Polaris czy Can Am produkują trajki o bardzo wysokich osiągach. Niektóre wyglądają prawie jak samochody sportowe.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Polaris

Kukiz’15 wskazuje na dwie inne zalety uregulowania prawa w taki sposób jak proponują. Po pierwsze wzrosłaby popularność takich pojazdów, co podobnie jak w przypadku jednośladów do 125 cm3 mogłoby rozbudzić rynek. Zyskałyby zwłaszcza drobne firmy zajmujące się importem czy serwisem trajek. Druga kwestia to niższa emisja CO2. Niektórzy posiadacze aut mogliby się przesiąść na wciąż jeszcze oryginalne u nas trójkołowce. Przy okazji taka maszyna zajmuje mniej miejsca na parkingu.

d2rxq57

Autorzy projektu zaznaczają, że trójkołowiec jest bardziej zbliżony konstrukcyjnie oraz pod względem wymaganych umiejętności od prowadzącego do samochodu niż niewielki motocykl. Wydaje się zatem, że projekt powinien przejść bez najmniejszego problemu, bo skoro posiadacz prawa jazdy kat. B może opanować mały motocykl, to trajka będzie dla niego jeszcze łatwiejszym pojazdem.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Can Am

Oferta motocykli trójkołowych w Polsce jest niewielka. Można u nas kupić trajki marek Harley-Davidson, Piaggio, Yamaha czy Polaris, choć w przypadku Harleya są to ciężkie motocykle turystyczne z podwójnymi kołami z tyłu. Dla każdego znajdzie się coś dopasowanego do gustów i potrzeb, pomimo ograniczonego wyboru.

źródło: Samar

d2rxq57
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rxq57
Więcej tematów