Tlenek mulitu alternatywą dla platyny w silnikach diesla
Wykorzystanie tlenku mulitu w silnikach diesla pozwoli na zmniejszenie zanieczyszczeń uwalnianych do atmosfery przez samochód o 45 proc. - informują amerykańscy naukowcy.
Badacze z University of Texas znaleźli środek zastępczy, który można zastosować w silnikach samochodowych na ropę zamiast drogocennej platyny, a który jednocześnie będzie bardziej korzystny dla środowiska.
Środkiem tym okazał się tlenek mulitu, minerału oryginalnie wydobywanego na Wyspie Mull w Szkocji. Zastosowanie tego związku chemicznego w samochodowych katalizatorach wiąże się z dużo mniejszymi kosztami niż użycie platyny i nie pociąga za sobą ryzyka zbyt szybkiego wyczerpania zasobów.
- Wiele rozwiązań stworzonych do kontroli zanieczyszczeń i zarządzania energią odnawialną wymaga użycia cennych metali, których ilość w przyrodzie jest ograniczona - nie ma na świecie wystarczająco dużo platyny, aby wyposażyć miliony pojazdów, jeżdżących po naszych drogach - mówi dr Kyeongjae K. J. Cho, starszy autor badania, po czym dodaje - - Mulit jest nie tylko łatwiejszy do wyprodukowania niż platyna, ale także lepiej redukuje ilość zanieczyszczeń uwalnianych przez silniki diesla.
Rezultaty badania nad zastosowaniem tlenku mulitu zostały opublikowane w czasopiśmie "Science". W czerwcu tego roku Światowa Organizacja Zdrowia uzupełniła klasyfikację środków rakotwórczych o spaliny z silników diesla, umiejscawiając je tym samym wśród zagrożeń takich jak dym papierosowy i azbest. W związku z tym państwa świata otrzymały instrukcję, aby w ciągu następnego dziesięciolecia zmniejszyć ilość zanieczyszczeń produkowanych przez diesle, które w porównaniu z silnikami benzynowymi, uwalniają do atmosfery więcej tlenków i dwutlenków azotu.
Dr Cho rozpoczął prace nad zastąpieniem platyny innym związkiem już w 2003 roku. Eksperymentował początkowo z łączeniem platyny ze złotem, ale badania nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Dopiero teraz, po zastosowaniu tlenku mulitu, wyniki analiz zadowoliły badaczy.
Trwa proces rozpowszechniania użycia tlenku mulitu jako alternatywnego katalizatora. Związek jest znany pod komercyjną nazwą Noxicat.