Trwa ładowanie...

Test: Seat Leon - Emocje w standardzie

Test: Seat Leon - Emocje w standardzieŹródło: WP.PL
d2xqs7l
d2xqs7l

Leona nie trzeba nikomu przedstawiać, gdyż jest to najbardziej rozpoznawalny produkt hiszpańskiego producenta. Mimo, iż pozostaje w produkcji od dobrych pięciu lat, to i tak wciąż wygląda świeżo i atrakcyjnie. Zwarta sylwetka nacechowana dynamicznymi przetłoczeniami pozwala przypuszczać, iż pod maską każdego z <a href="https://moto.wp.pl/seat-6062003128673409c">Seatów</a>, spoczywa jednostka zapewniająca wprost proporcjonalne do wyglądu osiągi. Z tym niestety bywa różnie, ale na szczęście testowy egzemplarz otrzymał serce godne początkującego sportowca.

(fot. Piotr Mokwiński)
Źródło: (fot. Piotr Mokwiński)

W dobie downsizigu większość z nas spodziewałaby się podwójnie doładowanego 1.2, tudzież 1.4 TSI, lecz nie w tym przypadku. Tutaj zadomowił się sprawdzony motor o pojemności 1,8-litra i mocy 160 koni mechanicznych. Czy w połączeniu z automatyczną przekładnią, taki zestaw ma sens? Owszem tak, jeśli tylko ta skrzynia to 7-stopniowe DSG. Dzięki wykorzystaniu dwóch sprzęgieł (jedno dla biegów parzystych, drugie dla nieparzystych), zmienia przełożenia szybciej niż najwytrawniejszy kierowca, przez co wykorzystanie parametrów silnika, następuje w sposób możliwie najbardziej efektywny.

* TU ZNAJDZIESZ WIĘCEJ ZDJĘĆ TEGO SEATA * Żeby dodatkowo wzmocnić odczucia prowadzącego pojazd, zaoferowano mu możliwość manipulowania biegami poprzez łopatki umieszczone za kierownicą, tudzież sekwencyjnie lewarkiem. Każda droga jest dobra, na podwyższenie poziomu adrenaliny w organizmie. Leon przyspiesza do pierwszej setki w 7,8 sekundy, zaś wskazówkę prędkościomierza zatrzymuje dopiero na wartości 213 km/h.

(fot. Piotr Mokwiński)
Źródło: (fot. Piotr Mokwiński)

Trzeba przyznać, że proces nabierania prędkości w tym samochodzie, przebiega niezwykle efektownie. Błyskawicznie lawirująca między poszczególnymi przełożeniami przekładnia, umacnia nas w przekonaniu, że "automat" może więcej. Seatowi nie brakuje tchu nawet znacznie powyżej dopuszczalnych w Polsce maksymalnych prędkości autostradowych.

d2xqs7l

Także przy komplecie pasażerów na pokładzie, radzi on sobie dość dobrze ze zwiększoną masą całkowitą. Do tego świetnie zestrojony układ kierowniczy i jezdny, pozwalają poszaleć w ciasnych zakrętach, gwarantując kierowcy pełną przewidywalność kompaktowej konstrukcji. Jedynie w sytuacjach ekstremalnych, pomocną dłoń wyciągnie zawsze czuwający system stabilizacji toru jazdy.

Wybieranie nierówności, to również mocny punkt hiszpańskiego samochodu, produkowanego w Martorell. Sprężyste zawieszenie w udany sposób łączy odpowiednią dawkę komfortu ze sportem. Mimo zastosowania 17-calowych obręczy z niskoprofilowymi oponami, wszelkie przeszkody Leon pokonywał bez zauważalnego zająknięcia. Czasem zdarzyło mu się wydobyć nieprzyjemne dźwięki, ale taki już urok bliskich spotkań z zaskakującymi ubytkami w jezdni.

(fot. Piotr Mokwiński)
Źródło: (fot. Piotr Mokwiński)

Na szczęście, wiele do życzenia nie pozostawia jakość spasowania materiałów wykończeniowych wnętrza. Podczas jazdy, trudno wychwycić jakiekolwiek poskrzypywania, tudzież inne piski. Jednak Seat, to nie tylko garść zalet. Ma on również swoje wady, które dla jednych mogą być dość irytujące, zaś dla innych niezauważalne. Producent podaje w swoich oficjalnych katalogach, iż testowy egzemplarz powinien zadowolić się w cyklu miejskim 5,3 litrami benzyny bezołowiowej. W rzeczywistości okazuje się, iż aby uzyskać taki wynik, należałoby auto transportować na lawecie.

d2xqs7l

* TU ZNAJDZIESZ WIĘCEJ ZDJĘĆ TEGO SEATA * Praktyka pokazuje, że wartości rzędu 7, albo i więcej litrów powinny wpasowywać się w obraz umiarkowanie, lub dość dynamicznie pokonywanej trasy. Nieco lepiej jest w mieście, gdzie usportowiony Hiszpan nie odbiega przesadnie od przewidywanych przez wytwórcę wartości. 9 litrów to minium, które osiągną jedynie spokojnie usposobieni kierowcy, natomiast częste ucieranie nosa innym użytkownikom dróg publicznych, skończy się rachunkiem opiewającym na 10-12 litrów na każde przejechane 100 kilometrów.

(fot. Piotr Mokwiński)
Źródło: (fot. Piotr Mokwiński)

Kolejnym słabym punktem okazuje się jakość plastików użytych do wykończenia przedziału pasażerskiego. O ile sam projekt deski rozdzielczej wraz z atrakcyjnymi zegarami i trójramienną kierownicą, może się podobać, to zbyt twarde materiały pokrywające przede wszystkim kokpit centralny, wydają się nie przystawać do auta za niewiele ponad 80 tysięcy złotych.

d2xqs7l

Na otarcie łez pozostaje wzorowa ergonomia, zapewniająca bezproblemową obsługę wszelkich urządzeń pokładowych podczas jazdy. A jest czym sterować, bo Leon w prezentowanej wersji Style ma wszystko co niezbędne do komfortowej eksploatacji. Dwustrefowa klimatyzacja, rozbudowany komputer pokładowy, elektrycznie sterowane cztery szyby i zaawansowana jednostka multimedialna, to tylko niektóre udogodnienia z bogatej listy standardowego wyposażenia.

Podobnie rzecz ma się z przestrzenią dla podróżujących. Cztery dorosłe osoby powinny się tu odnaleźć bez trudu i nie narzekać na brak wygody nawet w długich wakacyjnych eskapadach. Na ich ekwipunek, przewidziano 341-litrowy bagażnik mieszczący się w granicach przyzwoitości kompaktowego segmentu.

* TU ZNAJDZIESZ WIĘCEJ ZDJĘĆ TEGO SEATA * Leon w powyższej specyfikacji z 7-stopniową przekładnią DSG i 160-konnym silnikiem benzynowym, to wydatek rzędu 82 890 złotych. Po doposażeniu go w kilka opcjonalnych dodatków, jego cena poszybuje do 90 tysięcy, co i tak nie odstaje zbytnio od konkurencyjnych samochodów. W zamian otrzymamy mnóstwo frajdy z codziennej eksploatacji, wciąż świeży design i techniczną bliskość z Golfem, wielbionym przez miliony fanów na całym świecie.

d2xqs7l

Piotr Mokwiński

"Seat Leon 1.8 TSI Style" - DANE TECHNICZNE

Typ silnika "benzynowy, R4, turbo"
Pojemność silnika cm3 "1798"
Moc KM / przy obr./min "160 / 4500-6200"
Maksymalny moment obrotowy Nm / przy obr./min. "250 / 1500-2500"
Skrzynia biegów "automatyczna, 7-biegowa"
Prędkość maksymalna km/h "213"
Przyspieszenie (0-100 km/h) s "7,8"
Zużycie paliwa:
Dane producenta (miasto/trasa/średnie) "8,8 / 5,3 / 6,6"
Dane z testu (miasto/trasa/średnie) "9,7 / 7,0 / 8,2"
Pojemność bagażnika min./max. / l "341 / 1166"
Wymiary (dł./szer./wys.) mm "4315 / 1768 / 1455"
Cena wersji podstawowej w zł "82 890"
Cena testowanego modelu w zł "92 270"
Plusy null
Minusy null
d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj