Tańsze paliwo na koniec wakacji
W ostatnich dniach widoczne są spadki cen paliw przy dystrybutorach. Należy spodziewać się, że to jeszcze nie koniec obniżek.
W tym tygodniu byliśmy świadkami znaczących spadków hurtowych cen paliw. Jeśli chodzi o benzynę 98-oktanową, kosztuje ona aktualnie 3696,6 zł/m sześc., czyli o 30 zł mniej niż w ubiegły weekend. Benzyna 95-oktanowa kosztuje natomiast 3495 zł/m sześc. – o 24 zł taniej niż w zeszłą sobotę. Niemal czterdziestozłotowa obniżka dotyczyła natomiast oleju napędowego, który kosztuje aktualnie 3360,6 zł/m sześc.
Jak wylicza BM Reflex, na stacjach benzyna Pb95 potaniała o 2 gr/l do 4,43 zł/l. O 1 gr/l mniej, czyli 4,27 zł/l, płacimy za olej napędowy. Ceny autogazu z kolei pozostały na niezmienionym poziomie i wynoszą 1,88 zł/l.
W tygodniu 21 - 27 sierpnia na stacjach benzynowych analitycy E-petrol.pl oczekują dalszych spadków. Dla benzyny 98-oktanowej przewiduje się poziom 4,71-4,82 zł/l, a dla benzyny 95-oktanowej 4,38-4,47 zł/l. Ceny oleju napędowego również mogą spaść i ulokować się w przedziale 4,22-4,31 zł/l. Paliwem, w przypadku którego spadki są mniej prawdopodobne, jest autogaz, który może kosztować 1,85-1,91 zł/l.
Ostatnie dni na rynku naftowym nie przyniosły dużych zmian cen surowca. Ropa na początku tygodnia taniała, zbliżając się do poziomu 50 dolarów. Jednak im bliżej weekendu, tym straty - w porównaniu z ubiegłym piątkiem były coraz mniej wyraźne. W piątek, 18 sierpnia przed południem cena baryłki ropy Brent utrzymywała się nieznacznie powyżej poziomu 51 dolarów.
Na rynku ropy widać niezdecydowanie, bo inwestorzy widzą skutki ograniczenia wydobycia przez OPEC i producentów spoza kartelu, czyli postępujący spadek zapasów notowany choćby w cotygodniowych raportach amerykańskiego Departamentu Energii (DoE). W tym tygodniu, według danych DoE, ilość zmagazynowanej ropy zmniejszyła się aż o 8,95 mln baryłek i był to największy tygodniowy spadek zapasów surowca od niemal roku. Z drugiej strony nadal szybko rośnie wydobycie w USA. Aktualnie przekracza ono już poziom 9,5 mln baryłek dziennie i jest najwyższe od połowy 2015 r.
Źródło: E-petrol, BMW Reflex