Trwa ładowanie...

Systemy SOS pozwolą na odzyskiwanie skradzionych samochodów

Od 31 marca 2018 roku w Unii Europejskiej każdy trafiający do sprzedaży nowy model będzie musiał posiadać system SOS automatycznie wzywający pomoc do wypadku. Takie rozwiązanie może też pomóc w odzyskiwaniu skradzionych pojazdów.

Systemy SOS pozwolą na odzyskiwanie skradzionych samochodówŹródło: Materiały prasowe
d3deswf
d3deswf

Obowiązkowe systemy SOS będą się aktywować w razie wypadku i będą podawać służbom ratunkowym informacje o rodzaju pojazdu, typie paliwa, liczbie pasażerów oraz czasie i miejscu wypadku. Właśnie ta ostatnia funkcja może być wykorzystana do lokalizacji samochodu również w innych sytuacjach. Co prawda podstawowe systemy ograniczające się do kwestii związanej z bezpieczeństwem nie będą gwarantować takiej funkcjonalności, ale już bardziej zaawansowane pozwalają na dużo więcej.

Przykładem jest system OnStar opracowany przez General Motors i w Europie montowany w Oplach. Przeciwnicy takich rozwiązań zwracają uwagę na możliwość stałej inwigilacji, ale trzeba przyznać, że ma ona też swoje zalety. Przekonał się o tym James Watson z Glasgow. Gdy parkował swojego Vauxhalla Astrę pod pracą złodziej zmusił go do opuszczenia samochodu. Watson od razu zadzwonił na policję, która skontaktowała się z operatorami systemu OnStar i na podstawie współrzędnych podawanych przez GPS udało się namierzyć pojazd. Co więcej w momencie, gdy złodziej wyłączył silnik na stacji benzynowej, możliwe było zdalne odłączenie zapłonu i uniemożliwienie mu dalszej jazdy.

Podobne systemy umożliwiające zdalną lokalizację samochodu oferuje wielu producentów i, jak pokazuje brytyjski przykład, jest to bardzo skuteczny sposób na odzyskanie skradzionego auta. Można się spodziewać, że wraz z systemami SOS rozwiązania takie również staną się bardziej popularne.

d3deswf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3deswf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj