Trwa ładowanie...
d21x8xh

Swoim BMW uratował 70 osób przed ISIS

W Kirkuku na północy Iraku miały miejsce ataki ISIS. Zginęło w nich około 90 cywilów, ale ofiar mogłoby być zdecydowanie więcej, gdyby nie Ako Aburrahman i jego opancerzone BMW. Kurdyjski mężczyzna, ryzykując życie, wywoził ludzi ze strefy walk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Swoim BMW uratował 70 osób przed ISIS
(Twitter)
d21x8xh

Kto kupuje sobie prywatny opancerzony samochód? U nas wybór takiego auta z drugiej ręki może co najmniej dziwić, ale jeśli mieszka się w ogarniętym wojną Iraku, taki wybór okazuje się całkiem sensowny. Ako Aburrahman, znany jako Ako Duzi, jest wojskowym, ale opancerzone BMW serii 7 (E32) to jego prywatne auto, które za 9000 dolarów kupił cztery miesiące temu. Gdy został poproszony o udzielenie pomocy rannym, nie wahał się ani chwili. Wsiadł do swojego samochodu i przez cały dzień jeździł w rejon walk, aby zabierać rannych i transportować ich do szpitala. Chodziło o ratowanie życia, ale też o to, aby nikt nie został schwytany przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego.

Kurd przyznaje, że będąc pod ostrzałem, zaglądał śmierci w oczy, ale nawet przez chwilę nie wahał się, aby dalej ratować rannych. W ten sposób ocalił życie ponad 70 osób i stał się znanym na całym świecie bohaterem.

– Najsmutniejsze było to, że do wielu rannych dotarliśmy zbyt późno i zdążyli się już wykrwawić na śmierć – powiedział Aburrahman. Dodał, że na jego samochodzie widać 50-60 śladów po kulach, z czego wiele na przedniej szybie - po strzałach wymierzonych prosto w niego.

d21x8xh

In the assaults on Kirkuk this man used his bulletproof BMW to save the wounded due to lack of support from the army in that area. #Salute pic.twitter.com/rj70Cf0NBg

— Kapboom (@kapboom_) 24 października 2016

Ako Duzi dodał też, że poczuł się „obrażony”, gdy gubernator prowincji Kirkuk chciał mu dać nagrodę pieniężną za wyczyn. – To, co zrobiłem, było moim obowiązkiem – dodał właściciel opancerzonego BMW, które na polu bitwy udowodniło, że nawet ponad 20-letni samochód skutecznie spełnia swoje zadanie.

BMW zaproponowało, że da kurdyjskiemu bohaterowi nowy samochód w zamian za jego zniszczony pojazd, który trafi do muzeum niemieckiej marki. Aburrahman postanowił jednak przekazać swoje auto lokalnemu muzeum w Iraku, w którym będzie świadectwem odwagi mieszkańców Kirkuku.

Szymon Jasina, Wirtualna Polska

Rosnąca popularność BlaBlaCar jest faktem. Sprawdź, czemu się to opłaca!

d21x8xh

Podziel się opinią

Share

d21x8xh

d21x8xh